80-ta rocznica masakry francuskich więźniarek
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
5 października jak co roku poprzez symboliczne złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy upamiętniono rocznicę ofiar masakry Żydówek Francuskich - Więźniarek Karnej Kompanii Kobiet podobozu KL Auschwitz-Birkenau Bor/Budy, to już 80-ta rocznica tych tragicznych wydarzeń.
Przypomnijmy historię tego wydarzenia: pierwsze więźniarki przybyły do Frauen Strafkompanie Bor/Budy w czerwcu 1942 roku, po dwóch miesiącach pozostałe jeszcze przy życiu kobiety skierowano do KL Birkenau. Kolejne więźniarki z KL Auschwitz zostały skierowane do Karnej Kompani Bor/Budy 25 lipca 1942 roku, były to młode więźniarki Żydówki francuskie traktowane przez SS jako komunistki, w tej grupie było też kilka Polek z emigracji do Francji. Zakwaterowano je w budynku szkoły, tak samo jak poprzednią grupę Polek, rozmieszczono je po części w pomieszczeniach na parterze oraz na strychu budynku. W nocy 5 października 1942 r. sześć więźniarek funkcyjnych (min. Elfriede Schmidt – nazwana „królową siekiery”) razem z SS-manami pilnującymi Karnej Kompanii od zewnątrz ogrodzenia, dopuścili się, zbrodni na w budynku francuskich więźniarkach. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w bestialską, nieludzką masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Ich zmasakrowane ciała zostały na następny dzień załadowane na ciężarówki i wywiezione do jednego z krematoriów KL Birkenau.Śledztwo w tej sprawie przeprowadzone przez obozowe gestapo na rozkaz samego Komendanta Rudolfa Hossa, które na zlecenie SS-manów dokumentował na fotografiach jeden z więźniów obozu Wilhelm Brasse (numer więźniarski nr 3444), zostało umorzone, a wszelakie dowody starano się już w tamtym czasie pozacierać. Komendant nakazał zniszczenie negatywów zostawiając tylko jedną kopie – być może te zdjęcia przetrwały i nadal są w czyiś rękach. Znamy historyczny przebieg tego brutalnego wydarzenia, niestety nadal są to bezimienne ofiary obozu KL Auschwitz i Holokaustu. Nie się żadna znana nam dokumentacja poobozowa, która pozwoliłaby opracować listę nazwisk nie tylko tych kobiet - więźniarek z tej masakry, ale także i wszystkich ofiar podobozu KL Auschwitz-Bor/Budy.
Podczas uroczystości złożono wieńce i wiązanki oraz zapalono znicze przez następujące osoby i delegacje:
W imieniu Posła Pana Krzysztofa Kozika wiązankę złożyła Dyrektor Biura Poselskiego Pani Izabela Miłkowska, w imieniu Wojewody Małopolskiego Pana Łukasza Kmity wiązankę złożył przedstawiciel Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego wiązankę złożył Pan Jakub Przewoźnik Kierownik Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Burmistrz Brzeszcz Pan Radosław Szot, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach Pan Marek Gancarczyk wraz z Radnym Panem Jackiem Wawro, Pani Teresa Jankowska Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Wójt Gminy Oświęcim Pan Mirosław Smolarek wraz z delegacją Rady Gminy Oświęcim, Konsul Generalny Francji Pani Anne Schmidt-Riou, Konsul Niemiec Pani Dagmar Hillebrand, Konsul Węgier Pani Marta Ritecz-Sekulic, Konsul Generalny Austrii Pan Martin Gärtner, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Kraków Pan dr Wojciech Paduchowski, w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Wicedyrektor Pani Anna Skrzypińska, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Ks. Dyrektor Mateusz Wójcik oraz Ks. Manfred Deselaers w imieniu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, delegacja Muzeum Zamek w Oświęcimiu, delegacja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, delegacja Ośrodka Kultury w Brzeszczach. Delegacja Wspólnoty Samorządowej Gminy Brzeszcze w osobach Pani Danuty Socha, Pani Heleny Moś i Pana Sławomira Drobnego.
Organizatorami uroczystości był Burmistrz Brzeszcz Pan Radosław Szot, Konsul Generalny Francji Pani Anne Schmidt-Riou i Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zabezpieczenie medyczno-techniczne OSP Brzeszcze Bór.
80 - rocznica masakry więźniarek w podobozie KL Auschwitz- Bor/Budy from My Auschwitz on Vimeo.
źródło: mat. prasowe Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Więcej na temat
komentarze
reklama