Jubileusz Szkoły Mistrzostwa Sportowego (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Szkoła Mistrzostwa Sportowego imienia Stanisława Marusarza w Zakopanem świętowała wczoraj 45-lecie swojego istnienia. Przekazano i poświęcono nowy samochód dla uczniów szkoły. Obchody połączone były z Dniem Edukacji Narodowej.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski z okazji 45-lecia wręczył placówce Srebrny Medal Polonię Minor - Nagrodę Samorządu Województwa - w uznaniu zasług dla systemu kształcenia i sportu.

Absolwentami SMS są m.in. złoci medaliści olimpijscy: Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch, ale byłych uczniów z doskonałymi wynikami sportowymi jest znacznie więcej. Samych olimpijczyków w historii szkoły było 70.

- Niech nigdy nie braknie wam sił i odwagi do przekraczania granic, do podejmowania nowych wyzwań i tego, by troszczyć się o rozwój duchowy – mówił bp Robert Chrząszcz w sanktuarium św. Antoniego z Padwy na Bystrem w Zakopanem, gdzie odprawiano mszę św. z okazji jubileusz szkoły.

Biskup wyraził nadzieję, że w Szkole Mistrzostwa Sportowego dokłada się wszelkich starań, aby troszczyć się o „świątynię Ducha Świętego, jaką jest ciało każdego człowieka”. – Nie możemy zapominać, że ciało ludzkie jest śmiertelne, ale jemu także należy się szacunek i troska o rozwój – zaznaczał zwracają uwagę, że żadna ze skrajności nie jest dobra – ani lekceważenie, ani zbytnia gloryfikacja ciała.

W czasie mszy św. modlono się w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zmarłych absolwentów i pracowników szkoły. Biskup poświęcił także szkolny samochód, który ma służyć uczniom.

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem to nieodłączna część historii polskiego sportu. Absolwentami są złoci medaliści olimpijscy i wybitni zawodnicy z różnych dziedzin sportu. Część z nich po zakończeniu kariery pracuje teraz jako nauczyciele czy trenerzy w zakopiańskiej placówce. Obecnie szkoła dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Małopolski, który jest organem prowadzącym, jest jednym z najlepszych tego typu miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Jest dla mnie szczególnym źródłem radości i satysfakcji fakt, że od 2014 roku udało się nam zrealizować program inwestycyjny, który w znaczący sposób poprawił warunki w jakich działa szkoła wraz z internatem. Chcę dzisiaj w dniu jubileuszu zapewnić, że jak do tej pory, będziemy wspierać Państwa w kolejnych projektach, które służyć będą rozwojowi Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem - mówił podczas uroczystości Witold Kozłowski, marszałek Małopolski

Marszałek wręczył dyrektorowi placówki czek na 300 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup drugiego busa, wyposażenie nowoczesnej sali gimnastycznej oraz sprzęt sportowy dla uczniów. Pierwsza klasa otrzyma buty, kijki i narty do narciarstwa biegowego.

UMWM i Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama