Zakopane przez trzy dni będzie stolicą europejskiego sportu i turystyki (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Tematem numer jeden podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki są III Igrzyska Europejskie, które już w 2023 roku odbędą się w Małopolsce, w tym także w Zakopanem.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki przyciągnął do Nosalowego Dworu w Zakopanem wszystkich zainteresowanych sportem oraz organizacją wypoczynku. Wydarzenie otworzył minister sportu Kamil Bortniczuk.

- Poprzednie dwie edycje nie były może idealne, ale my zadbaliśmy o to, aby ta była. Jako Ministerstwo Sportu i Turystyki bardzo mocno weszliśmy we współpracę, aby przyspieszyć przygotowania do tej imprezy. Zadbaliśmy, aby wszystkie dyscypliny były rozgrywane w randzie Mistrzostw Europy albo bezpośrednich kwalifikacji olimpijskich w roku 2024 w Paryżu, co gwarantuje nam bardzo silną obsadę sportowców biorących udział w wydarzeniu. To gwarantuje nam pełne zainteresowanie europejskich mediów - mówił Kamil Bortniczuk, minister Sportu i Turystyki.

Minister w trakcie przemówienia wspomniał jak wielki wpływ na sport i turystykę miał czas pandemii oraz wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą.

- Od lutego żyjemy z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną. To też odciska swoje piętno na turystykę i sport. Sport przez reżim rosyjski latami był wykorzystywany do budowy reżimu w świecie międzynarodowym. Był wykorzystywany do tego aby za pieniądze wielkich rosyjskich koncernów kupować miejsca w zarządach federacji. Był wykorzystywany, aby sukcesy rosyjskich sportowców wplatać w propagandę tego reżimu skierowaną bezpośrednio do społeczeństwa rosyjskiego. Był skierowany aby uwiarygadniać to, czego Rosja dopuszcza się na Ukrainie, żeby pokazywać, że te zbrodnie, to nic nadzwyczajnego, że to jest norma skoro inne kraje uczestniczą z nami w rywalizacji sportowej, że przyjeżdżają do nas na imprezy rangi mistrzowskiej. Stąd przed nami stanęło ogromne wyzwanie w pierwszych tygodniach wojny. Na nas Polakach spoczywała odpowiedzialność, aby społeczność międzynarodową przekonać do tego z czym mamy na Ukrainie do czynienia. Mam to przekonanie i dumę, że udało nam się to osiągnąć - zaznacza Kamil Bortniczuk.

Szybkie działania Ministerstwa Sportu i Turystyki nad odebraniem Rosji tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej i organizację wydarzenia w Polsce minister podaje jako wielki sukces oraz gwarancję organizacji na najwyższym poziomie III Igrzysk Europejskich, z których część dyscyplin zostanie rozegrana w Zakopanem.

ms/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama