Policja w ochronie dziedzictwa narodowego - konferencja i wystawa (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Komenda Główna Policji przy współudziale Stowarzyszenia Muzeum Policji oraz zakopiańskiego samorządu zorganizowała w Miejskiej Galerii Sztuki konferencję i wystawę pt. Policja w ochronie dziedzictwa narodowego. Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko został odznaczony za zaangażowanie w zwalczanie przestępczości przeciwko zabytkom i zasługi dla Stowarzyszenia Muzeum Policji.

Jak przypomniał przedstawiciel KG Policji - "dziedzictwo narodowe stanowi dorobek poprzednich pokoleń, świadczy o korzeniach naszego społeczeństwa, potwierdza w sensie materialnym i duchowym tożsamość narodu. Dlatego też troska o ochronę przedmiotów i obiektów kultury materialnej pozwala, z jednej strony na wyróżnienie cech charakterystycznych dla naszej kultury, z drugiej uświadamia, że polska spuścizna jest częścią uniwersalistycznych wartości Europy. /.../ Najczęstszym zagrożeniem dla zabytków są kradzieże, akty wandalizmu, niewłaściwe przechowywanie i zabezpieczenie zabytku, zniszczenia na skutek pożarów i powodzi. W celu zapobieżenia tego typu zdarzeniom Policja prowadzi szeroką współpracę z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą oraz uczestniczy w kampaniach informacyjnych poświęconych m.in. zasadom właściwego zabezpieczania, przechowywania i rejestracji zabytków".

Zakopiańska konferencja poświęcona była kryminologicznym i kryminalistycznym aspektom zaboru dóbr kultury. Towarzysząca spotkaniu wystawa prezentuje m.in. zdjęcia odzyskanych przez policję zabytków skradzionych z obiektów sakralnych i muzeów, działania prewencyjne policji, techniki fotograficzne umożliwiające wykrywanie fałszerstw dzieł sztuki oraz mapy regionów Polski najbardziej zagrożonych tego typu przestępczością. Jak podkreślali prelegenci - nawet jeśli przestępstwo zostało popełnione wiele lat temu, sprawa nie jest odkładana ad acta, funkcjonariusze wciąż starają się odzyskać skradzione dzieła sztuki. Funkcjonariusze zwracali uwagę na niekonsekwencje w przepisach karnych, dotyczących przestępstw przeciwko zabytkom. Część przepisów karnych znajduje się w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a część w kodeksie karnym.

Wprowadzenia do tematu ochrony zabytków dokonał profesor dr. hab. Zbigniew Judycki - główny specjalista w Gabinecie Komendanta Głównego Policji mówił na temat kradzieży zabytków sakralnych. Nadkomisarz Dariusz Buras, ekspert Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach skupił się na opisaniu działań funkcjonariuszy w okresie II RP. Opisywał przypadki kradzieży dokonywanych w kościołach. Jak podkreślił - Policja ma na swoim koncie spore sukcesy. - W okresie II RP 90 procent policjantów to byli katolicy. W związku z tym to zaangażowanie w prowadzenie śledztwa wynikało nie tylko z pracy zawodowej, ale i osobistego poczucia, że doszło do naruszenia świętości - tłumaczył.

Z kolei mł. inspektor Mirosław Karpowicz radca z Biura Kryminalnego KG Policji omawiał temat ochrony dziedzictwa narodowego w okresie powojennym, do czasów współczesnych. Przypomniał, że kilka lat temu w Szczytnie odbył się zjazd przedstawicieli policji z całej Europy. Podpisano wtedy dokument dotyczący ochrony zabytków, na mocy którego podjęto wspólne działania mające na celu zapobieganie przypadkom przewożenia dzieł sztuki przez granice.

Ks. infułat Stanisław Olszówka, wieloletni proboszcz zakopiańskiej parafii Św. Rodziny wspominał przypadki kradzieży dokonywane na terenie Zakopanego. Opisał historię kradzieży figurek z nagrobka Antoniego Kenara. Jedną z figurek przypadkowo ktoś zauważył w antykwariacie. Odkupiono ją, a gdy rzeczoznawca potwierdził, że jest to skradziony przedmiot - pozostałe odzyskano z pomocą Policji.

s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama