IKEA pomaga

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

IKEA w Krakowie przekazała ponad 35 tys. produktów na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie

W ciągu pół roku krakowska IKEA przekazała organizacjom pomagającym osobom z doświadczeniem uchodźczym ponad 35 000 artykułów. Nie była to tylko pomoc rzeczowa. Pracownicy sklepu zaprojektowali wnętrza, z których korzystają uciekający przed wojną, dostarczali i składali meble, pomagali też przy segregacji darów. Według szacunków organizacji, z którymi współpracuje IKEA, z przekazanych produktów tylko w samym Krakowie skorzystało ponad 200 000 uchodźczyń i uchodźców.

Od wybuchu wojny IKEA w Polsce niesie najpotrzebniejszą pomoc dla osób z Ukrainy szukających schronienia w naszym kraju. Współpracuje z UNHCR, UNICEF Polska, Fundacją Ocalenie, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządami zajmującymi się pomocą humanitarną. W pomoc mocno zaangażował się też sklep w Krakowie.

- Poczucie wspólnoty i troska o ludzi to podstawowe wartości, którymi kierujemy się w IKEA. W obliczu wywołanego przez Rosję kryzysu humanitarnego przekonaliśmy się, że nie są to tylko słowa. Empatia i gotowość do działania, jaką wykazały się nasze pracowniczki i pracownicy, zasługują na podziw i słowa uznania. Chęć niesienia pomocy była ogromna. Jedni organizowali transporty, montowali meble, segregowali jedzenie i ubrania przynoszone przez darczyńców. Inni planowali i projektowali pomieszczenia dla osób uciekających przed wojną – mówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

Szafa Dobra pełna dobrych ubrań
Jedną z pierwszych większych inicjatyw, w którą zaangażowali się pracownicy IKEA w Krakowie była Szafa Dobra. Wspólnie z fundacją Internationaler Bund Polska (Centrum Wielokulturowe) i partnerami błyskawicznie udało się stworzyć i wyposażyć miejsce, w którym uciekający przed wojną mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać niezbędną odzież. Nietypowy „sklep” został otwarty w nieczynnej galerii handlowej. Szafa Dobra w dawnej galerii Plaza funkcjonowała od połowy marca do końca sierpnia. W tym czasie z pomocy skorzystało prawie 80 000 osób, którym wydano ponad 600 000 sztuk obuwia i odzieży. W połowie października br., po ponad miesięcznej przerwie jej działalność została wznowiona w dwóch nowych lokalizacjach w Krakowie (os. Górali 8 i ul. Śniadeckich 3)

Bezpieczne i kolorowe przestrzenie dla dzieci
Już w marcu IKEA we współpracy z lokalnymi partnerami skupiła się na pomocy przy tworzeniu bezpiecznych przestrzeni dla najmłodszych, w których mogą choć na chwilę zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Kolorowe kąciki zabaw powstały w miejscach tymczasowego zakwaterowania osób z Ukrainy oraz przy punktach informacyjnych. Wsparcie rzeczowe otrzymały również organizacje zaangażowane w tworzenie miejsc, w których osoby z doświadczeniem uchodźczym mogą pozostawić dzieci pod profesjonalną opieką i załatwić w tym czasie np. sprawy urzędowe. Tak powstała m.in. bezpłatna sala zabaw Kraina Uśmiechu, otwarta przez fundację Aktywizacja Bez Granic. Pracownicy IKEA zaprojektowali też i w pełni urządzili wnętrza Day Care - Centrum Małych Spotkań. To zlokalizowane przy krakowskim Rynku Głównym bezpłatne centrum warsztatowe dla dzieci, z którego miesięcznie korzysta około 100 maluchów.

Integracja i pomoc psychologiczna
W drugiej połowie 2022 r. krakowska IKEA angażowała się w tworzenie miejsc integracji obcokrajowców i mieszkańców stolicy Małopolski. W wakacje w kamienicy przy Wawelu fundacja Let’s Help Together otworzyła wyposażone przez IKEA centrum psychoterapii i integracji dla osób, które doświadczyły traumy wojennej. We wrześniu swoją działalność rozpoczął Meeting Point (fundacja FINE), w którym prowadzone są międzykulturowe, bezpłatne zajęcia, rozwijające pasje dzieci, młodzieży i dorosłych.

To tylko część projektów, jakie powstały dzięki zaangażowaniu pracowników i pracowniczek krakowskiej IKEA. Wsparcie produktowe dostarczone zostało również m.in. do centrum pomocy okołoporodowej, punktów pomocy prawnej czy centrów wsparcia zlokalizowanych wzdłuż głównych przejść granicznych i szlaków tranzytowych, czyli tzw. „Blue Dots”.

Organizacjom działającym w Krakowie i okolicach IKEA przekazała ponad 35 000 artykułów. Daje to ponad 190 produktów dziennie, gdyby przekazywane były również w niedziele i święta.

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama