Projekt dla dobra pszczół i dla nas samych
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W ramach tegorocznej edycji konkursu Małopolska Pszczoła, Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi otrzymali dofinansowanie do projektu „Czym Małopolska Pszczoła może zachwycić seniora?”. Jednak zadanie nie tylko skierowane jest do seniorów.
Projekt ten ma przede wszystkim na celu przybliżenie mieszkańcom Małopolski i Sądecczyzny roli, jaką pełnią pszczoły w całym naszym ekosystemie. Seniorzy z dwóch gmin z Powiatu Nowosądeckiego wzięli udział w warsztatach na temat właściwości miodu. - Uczestniczyliśmy w warsztatach i zwiedziliśmy pasiekę. Nie dość, że wykłady były bardzo interesujące, to jeszcze pogoda nam pięknie dopisała – mówi Dorota Żmuda z Klubu Seniora „Zgrana Paka” z Łabowej. Do Pasieki „Barć” w Kamiannej pojechało także Koło Gospodyń Wiejskich z Mochnaczki Wyżnej. - Jeśli będziemy jeść miody i wyroby z miodów, będziemy zdrowi i będziemy długo żyć – zachęca Anna Biłek z KGW w Mochnaczce Wyżnej.W projekcie dofinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaznaczone było także, że na pięciu działkach w gminie Łabowa nasadzone będę rośliny miododajne. - Dzięki tym roślinom nasze pszczoły, ale także dzikie zapylacze i dzikie owady urozmaicą swoją bazę pożytkową – zaznaczyła Dorota J. Nowak z Pasieki Barć w Kamiannej, podczas sadzenia roślin. Na pięciu działkach w gminie Łabowa, 5 października nasadzono ponad 100 krzewów i roślin. - Z poziomu Sądecczyzny to jeden z ważniejszych programów, w którym co roku bierze udział kilka organizacji pozarządowych.
To bardzo ważne, że dzięki ich działalności animuje się środowisko nie tylko pszczelarzy ale też wielu instytucji, które tak naprawdę uczą się o tym, jak pomóc przetrwać pszczołom oraz jak sprawić, żeby środowisko, w którym na co dzień żyjemy, było środowiskiem, w którym pszczoły mogą dawać miód – zaznaczyła Marta Mordarska Radna Województwa Małopolskiego.
Z nasadzeń roślin i warsztatów dla seniorów, powstały dwie relacje wideo, które można obejrzeć w lokalnych telewizjach kablowych NTV Sądecka i Krynica.TV, a także na stronie Fb stowarzyszenia: Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi. Oprócz tego, dzięki współpracy z właścicielami i pracownikami Pasieki „Barć”, powstał krótki spot, którego celem jest ukazanie wartości pszczół. Spot, podobnie jak warsztaty zobaczyć można w telewizji kablowej, a także w Internecie.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w ramach konkursu Małopolska Pszczoła.
źródło: Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi
Więcej na temat
komentarze
reklama