Konferencja naukowa w 81. rocznicę śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Walczył w Legionach Polskich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził m.in. III i II Armią. W 1936 roku został mianowany marszałkiem Polski. Mija 81 lat od śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza.

Aby upamiętnić działalność polityczną i wojskową następcy Józefa Piłsudskiego, 2 grudnia 2022 roku w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa.

Organizatorami konferencji są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dr Marek Lasota.

„Z podwładnymi jest równy, spokojny, pewny siebie i sprawiedliwy”

– „Pod względem mocy charakteru i woli stoi najwyżej pośród generałów polskich. Z podwładnymi jest równy, spokojny, pewny siebie i sprawiedliwy. (…) Polecam każdemu dla dowodzenia armią. Jeden z moich kandydatów na Naczelnego Wodza”. To słowa Józefa Piłsudskiego o Edwardzie Śmigłym-Rydzu. Postać Marszałka stanowi wzór bezinteresowności i ofiarności w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Jego historia naznaczona jest nieustającą walką o wolną Polskę. W 81. rocznicę śmierci Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza pamiętamy o licznych zwycięstwach, których dokonaliśmy jako naród dzięki temu wielkiemu wodzowi. Konferencja naukowa przybliży naszą przeszłość, wyjaśni postępowanie ówczesnych przywódców, a prelegenci przyjrzą się planom działań wojskowych. Zachęcam do udziału! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Konferencja, która koncentrować się będzie na polskiej polityce zagranicznej w drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku, będzie okazją do przybliżenia postaci Edwarda Śmigłego-Rydza, marszałka, Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, Naczelnego Wodza, a przy tym jednego z najważniejszych polityków ostatnich lat II RP. Na ile skutecznie łączył kompetencje dowódcze z politycznymi uwarunkowaniami i ambicjami, czy dziś można dostrzec w jego postawie połączenie tragizmu i niezłomności? – to tylko niektóre z pytań, na które warto szukać odpowiedzi także dziś – mówi dyrektor Muzeum Armii Krajowej dr Marek Lasota.

Czy w 1939 roku byliśmy w stanie wojny z Sowietami?

Podczas konferencji w rocznicę śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza ukazane zostaną jego specyfika pracy i metody działania. Prelegenci przedstawią najważniejsze zagadnienia polskiej polityki zagranicznej w drugiej połowie lat 30. XX wieku oraz zaprezentują potencjał wojenno-ekonomiczny Polski z tego okresu. Ponadto uczestnicy wydarzenia odpowiedzą sobie na pytanie, czy byliśmy w 1939 r. w stanie wojny z Sowietami? Tak bowiem brzmi tytuł jednego z wystąpień.

Na konferencji zostaną zaprezentowane wyniki badań z ekshumacji szczątków Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza przeprowadzonych w listopadzie 2021 roku.

Podczas sesji plenarnej swoje referaty przedstawią: prof. dr hab. Marek Jabłonowski, prof. dr hab. Marek Kornat, prof. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki i dr Grzegorz Kała.

W debacie eksperckiej pn. „Wokół legendy Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza” udział wezmą: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, dr Maciej Zakrzewski i dr hab. Krzysztof Kloc. Debatę poprowadzi dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Budowanie tożsamości narodowej

– Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych, by wspólnie przypomnieć sobie, kim był Marszałek Edward Śmigły-Rydz. Cofnijmy się do czasów budowania naszej niepodległości, walki o Polskę. Do uczestnictwa w konferencji naukowej, która odbędzie się 2 grudnia, zachęcam szczególnie uczniów i studentów. Budowanie tożsamości narodowej niemożliwe jest bez znajomości naszej historii i bez wiedzy o dokonaniach naszych rodaków. Dlatego będzie to świetna okazja do odpowiedzenia sobie na pytanie: czym jest patriotyzm? – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Konferencja naukowa rozpocznie się w piątek, 2 grudnia o godz. 9.30. Serdecznie zapraszamy!



źródło: IPN

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama