TRAWERS. Mała wielka przygoda

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od torowania w zamieci, przez jazdę na nartach w głębokim puchu, po trawersy południowych stoków w prażącym, kwietniowym słońcu. Jak się okazuje trzy dni w Tatrach wystarczą, by przeżyć sezon zimowy w pigułce. Bez zdobywania najwyższych szczytów i zjeżdżania najtrudniejszymi żlebami, klasyczna wycieczka skiturowa może stać się małą przygodą, którą zapamiętamy do końca życia.

Od sześciu lat w ramach akcji Kursy Lawinowe PZU powstaje seria edukacyjna #poradylawinowe, której celem jest promocja wiedzy i umiejętności związanych z zimową turystyką górską. W tym roku ekipa odpowiedzialna za produkcję poradników dostępnych na kanale YouTube @kursylawinowepl postanowiła wykorzystać doświadczenie związane z filmowaniem w górach, by udokumentować klasyczną wycieczkę skiturową w Tatrach.

„Przez te trzy dni doświadczyliśmy właściwie każdych możliwych warunków. W noc poprzedzającą nasze wyjście spadło sporo świeżego śniegu. Mieliśmy przyjemność torowania podejścia na Szpiglasową Przełęcz, ale też zaznaczenia jedynych śladów zjazdu po drugiej stronie. Kolejnego dnia zaliczyliśmy piękne skręty w puchu w zacienionym żlebie opadającym z Koziej Przełęczy. Z kolei przejście granią z Kasprowego Wierchu na Przełęcz Pod Kopą, to już typowy kwiecień, mocne słońce, mokry śnieg i to nieprzyjemne uczucie, że do dna Cichej Doliny jest naprawdę daleko. To był taki sezon w pigułce i kolejna okazja by przekonać się, że nie trzeba pokonywać coraz trudniejszych linii i ogromnych przewyższeń, żeby przeżyć fajną przygodę.” – relacjonuje Jacek Będkowski (Kursy Lawinowe PZU).


Trawers, podobnie jak zaprezentowany przez tę samą ekipę trzy lata temu film "Snowstory", ma na celu zainspirowanie miłośników gór do działania. Materiał przypomina też w ciekawej formie o tym, że na udany i bezpieczny wypad w góry składają się planowanie, umiejętność oceny zagrożenia i posługiwania się odpowiednim sprzętem, a także zachowanie respektu do gór i nieprzecenianie swoich umiejętności.

Film, dodatkowe informacje i zdjęcia „z planu” dostępne są na stronie www.kursylawinowe.pl/trawers

mat. prasowy, zdjęcia "z planu" autorstwa Franka Przeradzkiego
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama