Uroczyste otwarcie stałej wystawy w Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wątkiem przewodnim nowej ekspozycji jest "spotkanie". Spotkanie turystów z góralami, przyrodą i kulturą. - Jest to wystawa historyczno - etnograficzno - przyrodnicza, ale jest to jedna wystawa, a nie trzy oddzielne - zaznacza Anna Kozak, komisarz wystawy.

Posłowie, senator, przedstawiciele Województwa Małopolskiego oraz dyrektor przecinali czerwoną wstęgę otwierając w ten symboliczny sposób stałą wystawę po remoncie Gmachu Głównego. Wystawa składa się z trzech części, a są nimi historia, etnografia i przyroda. Ekspozycja została przygotowana tak, aby przekazywała informacje w formie opowieści o spotkaniu. Ekspozycje łączą ze sobą nowoczesną formę przekazu z historycznymi eksponatami.

- Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się wielu rzeczy o regionie, przygodzie, ale tym razem ta opowieść będzie inaczej skonstruowana. Zależało nam, żeby była wystawą nowoczesną. Istotna była ta nowoczesność wizualna - zaznacza Anna Kozak. - Pokazujemy naszą chatę góralską, która była też na poprzedniej ekspozycji. Odgrywa ważną rolę, bo to właśnie w chacie góralskiej przyjezdni poznawali kulturę góralską, bo w nich mieszkali. Tak było na początku - dodaje.

Remont wszystkich filii Muzeum Tatrzańskiego w ostatnich latach pochłoną ponad 19 mln zł, z czego ok. 7 mln zł, to remont Gmachu Głównego. Większość funduszy pochodziła z budżetu Województwa Małopolskiego.

- W sumie cały projekt modernizacyjny nie tylko dotyczący tego budynku ale też innych oddziałów to wydatek ponad 19 milionów przy czym ponad 11 milionów to czysty budżet województwa, natomiast ponad 7 milionów to środki pochodzące z Funduszy Europejskich. Dla nas jest zawsze ważne to, żeby taki duży proces inwestycyjno-modernizacyjny przebieg zgodnie ze wszelkimi regułami, a w drugiej kolejności, żeby został też sprawnie rozliczony bo to są niełatwe pieniądze. Cała ta inwestycja została przeprowadzona bardzo dobrze pod tym względem - mówi Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

Zanim jednak powstała inwestycja, to wszystkie eksponaty oraz dokumenty znajdujące się w budynku musiały opuścić miejsce remontu. Dyrektor muzeum właśnie ten etap prac postrzegał jako najtrudniejszy.

- Mieliśmy tutaj ponad 80 tysięcy eksponatów. Musieliśmy je zinwentaryzować, spakować i przewieźć do magazynów, gdzie były w bezpiecznych warunkach przechowywane. Wyprowadzone zostały także biura, a proszę pamiętać, że muzeum od 100 lat nie wyprowadzało się z tego miejsca - mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - Prace budowlane były trudne, były wymagające ale oczywiście to było bardziej po stronie firmy budowlanej. Aranżacja wystaw też wymagała dużo jeszcze przeróbek i poprawek - dodaje.

Dzisiejsze uroczyste otwarcie zostało połączone z przedpremierowym pokazem. W sobotę 21 stycznia w godzinach od 12 do 16 zaplanowano warsztaty dla dzieci i młodzieży. „Podhalańskie ornamenty – ozdabianie piórników" oraz „Tatrzańskie pocztówki" będą głównymi tematami zajęć.

W niedzielę 22 stycznia w godz. 10:00 – 18:00 zaplanowano pierwszy dzień zwiedzania wystawy. Wstęp jest nieodpłatny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama