TOP 10 kierunków na narty w Polsce. Sprawdź, dokąd warto pojechać według Magazynu Travelist!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wkroczyliśmy w sezon ferii zimowych, a to oznacza jedno – czas na szusowanie! Wybór stoków w naszym kraju jest spory. To już ostatni dzwonek na decyzję, dlatego aby ułatwić jej podjęcie, redakcja Magazynu Travelist przygotowała ranking TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce. Zobacz, który będzie odpowiedni dla ciebie!

Zieleniec Ski Arena

To jeden z najpopularniejszych kurortów w kraju, a zarazem największy w całych polskich Sudetach. Turystów zachwyca alpejski mikroklimat i obecność śniegu przez nawet 150 dni w roku. Można tu szusować od późnej jesieni do wczesnej wiosny, a co więcej – w ramach jednego karnetu korzystasz z całej sieci ośrodków w Górach Orlickich i Bystrzyckich. To łącznie 23 km tras. Przypadną do gustu zwłaszcza początkującym, bo w większości są łatwe i rekreacyjne. Mimo to każdy może wybrać coś dla siebie – znajdują się tu również trasy strome i szerokie, zachęcające do jazdy carvingowej. Co istotne, to właśnie w tym miejscu znajduje się jedyny w Polsce snowpark z torem snowcrossowym.

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk przyciąga turystów nie tylko wyjątkowym klimatem, lecz także świetnym ośrodkiem narciarskim. Przyjeżdżający mogą cieszyć się śniegiem nawet do 5 miesięcy w roku, dlatego to doskonałe miejsce, aby poczuć prawdziwą zimę. Fani szusowania docenią kolej gondolową z 6-osobowymi kabinami. W ciągu godziny na szczyt tym sposobem może dostać się nawet 1600 osób.
Znajdziesz tu zróżnicowane trasy (w tym slalomowa z pomiarem czasu), snowpark, a w części odcinków oświetlenie i sztuczne naśnieżanie. Na początkujących czekają szkoła jazdy – osobne dla dorosłych i dla dzieci – oraz poletko szkoleniowe o powierzchni 3000 mkw. Na szczycie Jaworzyny Krynickiej, na wysokości 1122 m n.p.m. mieści się także platforma widokowa. Przez zamontowanie lunety można stamtąd dostrzec Tatry Wschodnie, Beskid Sądecki czy Bieszczady.

Ski Arena Szrenica

Jeśli szukasz emocji, bez wątpienia znajdziesz je tutaj. To właśnie w obrębie Ski Arena Szrenica mieści się jedna z najbardziej stromych tras w Polsce. Jej długość liczy 2 km, a różnica poziomów sięga aż 510 m. Odcinek o największym nachyleniu – 50% – określany jest mianem tzw. Ściany. Oprócz tej trasy, posiadającej homologację FIS, narciarze mają do dyspozycji popularne, rekreacyjne nartostrady, jak Lolobrygida (4,5 km), Śnieżynka (ponad 2 km) czy Puchatek (1,47 km). Nie lada atrakcją jest najdłuższa w polskich górach 6-osobowa kolejka krzesełkowa – liczy sobie 2393 m i nazywana jest „Karkonosz Express”.

PKL Kasprowy Wierch, Zakopane

Na kolejnym miejscu rankingu znalazł się najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce (1959 m n.p.m.). Na szczyt wjedziesz tu jedyną w kraju wysokogórską koleją linową, która zimą jednorazowo przewozi do 60 osób. Widoki zapierają dech w piersiach, dlatego to jedna z popularniejszych destynacji.

PKL Kasprowy Wierch to 14 km tras z homologacją FIS na naturalnym śniegu. Amatorzy narciarstwa mogą wykazać się na trasie Gąsienicowej czy na najwyżej położonej i zarazem najdłuższej w Polsce trasie Goryczkowej. To spore wyzwanie, bo różnica wzniesień wynosi tu aż kilometr. Uwaga! Są one przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych.

Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Top 5 zamyka kurort, który aż siedmiokrotnie został nagrodzony tytułem Poland’s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards. Wyróżnienie jest potwierdzeniem, że ośrodek trzyma iście alpejski poziom, doceniany również za granicą. Mowa oczywiście o Kotelnicy Białczańskiej, będącej największą stacją narciarską znajdującą się na Podhalu.

Znajdziesz tu łącznie 14 km tras, a wśród nich zarówno te proste, stworzone z myślą o początkujących, jak i nartostrady z homologacją FIS. Co więcej – stoki są oświetlone, dlatego można szusować na nich nawet do godziny 22. W tym miejscu mieści się także jeden z największych w Polsce snowparków z boksami, poręczami i skoczniami, liczący 300 metrów długości.

Turyści planujący wyjazd do Kotelnicy Białczańskiej mogą zakupić specjalny karnet Tatry Super Ski. Ten uprawnia do korzystania nie tylko z uroków tego ośrodka, ale i 17 innych stacji narciarskich w Polsce i na Słowacji, w tym aż trzech położonych w bardzo niewielkiej odległości od Kotelnicy –  Bania Ski, Kaniówka i ośrodek Horników Wierch.

Kolejne miejsca w rankingu TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce znalazły się: Szczyrk Mountain Resort, Karpacz Ski Arena (Kopa), Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla i Czarna Góra Resort. Więcej informacji na temat kurortów, godziny otwarcia i ceny skipassów znajdziesz na stronie Magazynu Travelist.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama