Ferie w Małopolsce - Naturalnie!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Ferie zimowe to wyczekiwana i niepowtarzalna okazja do odprężenia i zabawy dla całej rodziny. Zimowa aura zmieniła krajobraz i pozwala na przeróżne aktywności, niedostępne o innych porach roku, a Małopolska jest wprost idealna do spędzenia zimowego wypoczynku, o czym przypominamy na dzisiejszej konferencji prasowej w Zakopanem - zimowej stolicy Polski.

Małopolska - to naturalnie najlepszy wybór na zimowy wypoczynek! To region, w który góry zajmują ponad połowę powierzchni. I to góry, które znane są każdemu turyście – Tatry, Pieniny, Gorce oraz kilkadziesiąt ośrodków narciarskich jak Białka Tatrzańska, Krynica-Zdrój, Zakopane czy Szczawnica, kilometry tras do uprawiania narciarstwa biegowego czy skiturów - zapraszają do aktywnego spędzania każdej wolnej chwili.
Z przyjemnością obserwujemy, że baza do uprawiania sportów zimowych stale się rozwija. „Stali bywalcy” co roku mogą liczyć na nowe udogodnienia i atrakcje, jak zmodernizowane wyciągi czy nowe inwestycje – mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego. Bez wątpienia nowością tegorocznego sezonu zimowego jest 6 osobowa kolejka krzesełkowa, która wywiezie narciarzy na Jaworzynę Krynicką, a także nowa kolejka krzesełkowa oraz trzy trasy narciarskie, przystosowane dla dzieci i osób stawiających pierwsze kroki na nartach w Ośrodku Narciarskim Master-Ski w Tyliczu – dodaje.

Zimowa oferta Małopolski jest niezwykle bogata i różnorodna. Ponad 150 kilometrów zróżnicowanych pod względem trudności tras narciarskich, prawie 60 stacji i ośrodków narciarskich. Od Beskidu Małego na zachodzie po Beskid Niski na wschodzie, od pogórzy po Tatry, znajdują się mniejsze
i większe ośrodki narciarskie, spełniając oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Dobra infrastruktura turystyczna, specjalne trasy i atrakcje dla najmłodszych gwarantują bezpieczne szusowanie. Wszystko to sprawia, że Małopolska jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi.
Na zimowej mapie Małopolski znaleźć można ogrom atrakcji turystycznych, imprez, szlaków i zakątków znanych i nieznanych, które idealnie nadają się dla całej rodziny. Narty i snowboard, to nie jedyne propozycje, z których można skorzystać. Są nimi również liczne baseny termalne, malownicze trasy biegowe, niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje i zwyczaje – zauważa Iwona Gibas z zarządu województwa.
W ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych każdy podczas zimowych ferii w Małopolsce znajdzie wiele atrakcji dla siebie - począwszy od tras narciarskich na Kasprowym Wierchu,
na Jaworzynie Krynickiej - w której od tego sezonu udostępniliśmy nowoczesną 6 os. kolej krzesełkową Jaworzyna Express - a także na Palenicy w Szczawnicy i na Mosornym Groniu w Zawoi, czy snowparku na Gubałówce. Trasy narciarskie w ośrodkach PKL są zróżnicowane i dostosowane do umiejętności dzieci oraz młodzieży zaczynającej swoją przygodę z narciarstwem, a także dedykowane dla zaawanasowanych narciarzy a także osób uprawiających narciarstwo wyczynowo, które trenują
w ośrodkach PKL w ramach programu PolSKI Mistrz. Ośrodki PKL gwarantują świetną rekreację, kontakt z przyrodą, a po całym dniu niezapomniane wrażenia w parkach światła na Górze Parkowej
w Krynicy-Zdrój czy zakopiańskiej Gubałówce. Zapraszamy wszystkich na zimowe ferie do Małopolski oraz do ośrodków turystycznych Polskich Kolei Linowych! – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.
Na swoich amatorów czekają również liczne w Małopolsce trasy skiturowe, łączące wędrówkę po górach z narciarstwem zjazdowym. Coraz więcej osób wędruje na tego typu nartach po szlakach w Beskidzie Sądeckim, Wyspowym, Makowskim, Gorcach czy Pieninach. Wybór możliwości jest ogromny, a wiele zależy od naszych umiejętności, sił i upodobań…
Ciekawą alternatywą na rodzinne spędzanie zimowego czasu na świeżym powietrzu są narty biegowe. Ta forma aktywności staje się coraz popularniejsza, a Małopolska zaprasza miłośników biegówek
na mnóstwo tras o różnym stopniu trudności. Warto wymienić trasy w głównych ośrodkach narciarskich, w Nowym Targu, w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa, trasy wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, czy ok. 80 km tras w Krzywej w Beskidzie Niskim . Każdy znajdzie w Małopolsce trasę dostosowaną do swoich umiejętności i kondycji. Wiele z nich dostępnych jest przez długie tygodnie, bo tu zima trwa najdłużej!
Wspaniale zrelaksować, ogrzać się oraz spędzić czas można w małopolskich basenach termalnych. Jest to również polecana forma aktywności po białym szaleństwie, która pomaga zregenerować siły. Sprzyja temu również ich lokalizacja, gdyż wszystkie znajdują się bardzo blisko stacji narciarskich: w Białce Tatrzańskiej, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie, Zakopanem, (m.in.: Terma Bania
w Białce Tatrzańskiej, Termy Gorący Potok w Szaflarach, Termy Szaflary, Termy BUKOVINA, Chochołowskie Termy czy baseny termalne w Aqua Parku w Zakopanem).
Nie zapominajmy jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa – by z zimowego wypoczynku przywieźć nie tylko niezapomniane wspomnienia, ale także wrócić „całym i zdrowym”. Zimowe góry są piękne, ale wymagają pokory, rozwagi i odpowiedniego przygotowania do różnego rodzaju aktywności. Zadbajmy zatem o odpowiedni strój, dostosujmy trasę wycieczki do warunków pogodowych oraz swoich możliwości, zwracajmy również uwagę na komunikaty TOPR i GOPR, a na stokach pamiętajmy o kaskach!

Także ci, którzy lubią biesiadować, znajdą u nas liczne klimatyczne karczmy serwujące wyśmienite i jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki regionalne. Szczególnie polecam karczmy znajdujące się na Małopolskiej Trasie Smakoszy, bo przy dobrym jedzeniu żadna zima nie jest straszna! – zachęca Iwona Gibas.

Ferie w Małopolsce - to także okazja do rozrywki i zabawy… Wielu wrażeń młodszym i starszym dostarczy Snowlandia w Zakopanem, park rozrywki wyczarowany ze śniegu, w którym znaleźć można śnieżny labirynt, piramidę, tor saneczkowy, czy igloo. Ten jeden z największych tego typu obiektów na świecie, przyciąga tłumy chętnych oraz… uwagę zagranicznych mediów. Warto wybrać się na znajdujący się w Tyliczu Snowtubing, czyli zjeżdżanie po śnieżnym torze na specjalnych, gumowych oponach/dętkach oraz na Sankostradę Krynica – czyli jeden z najdłuższych torów w Polsce. Specjalne propozycje dla dzieci mają również m.in. Popradzki Park Krajobrazowy, Park Miniatur w Inwałdzie czy Ogród Doświadczeń w Krakowie. A to dopiero początek długiej listy atrakcji…Ciekawym wydarzeniem, corocznie hucznie obchodzonym na Podhalu, będzie Karnawał Góralski. Kolędowanie, tańce zbójnickie, kumoterki, konkurs grup kolędniczych, wystawa owczarków podhalańskich, zawody strzeleckie czyli wspaniała impreza, mnóstwo atrakcji oraz niezapomniane wrażenia! – mówi Jan Piczura – Wiceprzewodniczący Sejmiku WM.

W tym sezonie, Góralski Karnawał odbędzie się w dniach 9-12 lutego.

Ferie można również w ciekawy sposób spędzić w mieście! Nie zawiedziemy także tych osób, które od aktywnego wypoczynku wolą poznawanie kultury i tradycji. Małopolska kultura jest niezwykle bogata, a tradycje różnorodne i wciąż żywe. Planując wypoczynek w Małopolsce warto zatem spojrzeć na kalendarz wydarzeń i wybrać te, które wzbudzą nasze zainteresowanie. Udział w nich będzie z pewnością dużym przeżyciem, dostarczy wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. A jest w czym wybierać…

Szczególnie polecamy ofertę małopolskich instytucji kultury, która jest naprawdę wyjątkowa. Jedną z takich propozycji, której nie można pominąć spędzając ferie na Podhalu jest oferta Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzeum to wspaniała wizytówka nie tylko Podhala, ale całej Polski.
W tym sezonie odwiedzający będą mogli zobaczyć na nowo zaaranżowane wystawy etnograficzną
i przyrodniczą. Swoje propozycje na ferie przygotowały również m.in. Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Miasteczko Galicyjskie, Skansen w Szymbarku,
a w Krakowie – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka czy Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Aby być „na bieżąco” z małopolską, zimową ofertą turystyczną serdecznie zapraszamy do oglądania magazynu „ŚLIZG” na antenie TVP3 Kraków oraz na Facebooku na profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także regionalnym profilu turystycznym Odkryj Małopolskę, Instagramie i Tik Toku – poleca Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Dodatkowo, przez całe ferie zimowe, w każdą sobotę ze stacji narciarskich emitowane są wejścia pogodowe w programie Pytanie na Śniadanie, przygotowane dzięki współpracy Małopolskiej Organizacji z TVP2. Ich tematyka jest poświęcona aktywnościom na stoku, bezpieczeństwu, tradycjom, a przede wszystkim promocji Małopolski jako całego regionu.

Zachęcamy do poznawania uroków naszego regionu, smakowania regionalnych potraw, korzystania z bogatej oferty kulturalnej oraz do odkrywania swoich ulubionych miejsc również zimą. Małopolska jest piękna i atrakcyjna o każdej porze roku, przy każdej pogodzie. Nikt, kto zdecyduje się spędzić zimowe ferie w Małopolsce, nie pozostanie rozczarowany! – zaprasza Witold Kozłowski – Marszałek Województwa.

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku – w Małopolsce naturalnie!

źródło: Małopolska Organizacja Turystyczna

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama