AWF Katowice i Politechnika Krakowska najlepsze

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Politechniki Krakowskiej zdominowali Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim, które od poniedziałku były rozgrywane w Zakopanem.

O wygraną nie było łatwo, bo na starcie stanęli medaliści mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych, uczestnicy zimowej uniwersjady czy mistrzostw świata.

Od poniedziałku do środy na zakopiańskiej Harendzie rywalizowało blisko 400 osób z 43 uczelni. Na początek przeprowadzone zostały eliminacje w slalomie gigancie, a kolejnego dnia walczono o miejsca w finale slalomu. Uczestnicy podzieleni byli na grupy wschodnią i zachodnią, a do decydującej fazy awansowało po 50 osób w każdej z konkurencji. Nie brakowało niespodzianek, czego przykładem było nieukończenie pierwszego przejazdu w slalomie przez Zuzannę Czapską. Uczestniczce igrzysk olimpijskich w Pekinie pozostała tylko walka w gigancie. Eliminacji w slalomie nie zaliczy do udanych z kolei Szymon Bębenek z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Mistrz Polski seniorów w tej konkurencji zajął dopiero dziesiątą pozycję.

W środę, zamiast prognozowanych opadów śniegu, świeciło piękne słońce, a na termometrach było około 5 stopni Celsjusza. Dla zgromadzonych kibiców było więc idealnie, czego nie można powiedzieć o narciarzach. Mimo, że trasa posypana została salmiakiem, który miał związać śnieg, to i tak otwierająca rywalizację Maja Chyla powiedziała na dole, że jest dość miękko. To właśnie ona – dominatorka cyklu AZS Winter Cup – zdobyła złoty medal w slalomie gigancie. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obroniła fotel liderki wywalczony w pierwszym przejeździe, uzyskując łączny czas 1:14.9 i wyprzedzając Zofię Zdort (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach) o 0.50 sekundy. Trzecie miejsce ex aequo zajęły studentki AWF Katowice – Aniela Sawicka i Czapska, uzyskując taki sam rezultat (1:16.50).


– W pierwszym przejeździe był dość miękko, ale jechałam po równej trasie i nie przeszkodziło mi to przesadnie. Jednak trzeba było mieć się cały czas na baczności, żeby noga dolna gdzieś nie odjechała. W drugim już wyszło trochę lodu, a trasa była zasolona, więc jechało się mi się naprawdę dobrze. Niezwykle się cieszę z tego medalu, bo obsada na AMP-ach w tym roku jest bardzo mocna i przyjechałam tu z myślą o tym, żeby dobrze się bawić i powalczyć. Nie spodziewałam się, że zdołam wygrać, ale jest super – powiedziała tuż po starcie Chyla, uczestniczka zimowej uniwersjady w Lake Placid.

Przed laty Bartłomiej Sanetra brał udział w Akademickich Mistrzostwach Polski i zawodach AZS Winter Cup w roli tzw. przedzjeżdzacza, towarzysząc swojej siostrze Dominice. Teraz oboje stanęli do walki o medale. Student Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach był najlepszy po pierwszej serii giganta z czasem 34.04, a później utrzymał fotel lidera (1:08.99). Na drugie miejsce awansował Norbert Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1:09.86), a z czwartej pozycji na trzecie przebił się Bębenek (1:09.94).

– Nie było łatwo wygrać, bo było ciepło i warunki były trudne. Rywale byli na wysokim poziomie i to było normalne ściganie jak podczas dobrych zawodów. W pierwszym przejeździe miałem drugi numer i trasa była jeszcze nieodgarnięta. Jechało się po takim piachu i było strasznie grząsko, a narty nie skręcały za bardzo. W drugim przejeździe było już posolone i zrobiło się lepiej. Jednak przy tej temperaturze to i tak trasa była naprawdę dobra. Oczywiście, cały czas kibicowałem też swojej siostrze, stojąc na mecie albo oglądając z krzesełka. Cały czas trzymałem za nią kciuki i nawet przed AMP-ami zapytała mnie, czy nie zrobimy razem kilka treningów – mówił Sanetra, udanie debiutujący w AMP.

W slalomie Chyla, ubiegłoroczna złota medalistka, po pierwszej serii zajmowała drugie miejsce, tracąc 0.44 sekundy do Sawickiej. Natomiast wśród mężczyzn ubiegłoroczny akademicki mistrz Polski w slalomie Przemysław Białobrzycki z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach był ósmy, a prowadził Sanetra.


Po kolejnej partii salmiaku i chwili oczekiwania wystartowała finałowa runda. Mimo ambitnej jazdy, Chyli nie udało się odrobić strat do prowadzącej Sawickiej. Natomiast wśród mężczyzn doszło do ogromnej niespodzianki. Jadący po drugie tego dnia złoto Sanetra nie zdołał utrzymać skromnej przewagi nad Wojciechem Dulczewskim z pierwszego przejazdu (0.05 sekundy). Slalom sprawił wiele trudności zawodnikom. Choć przejazd reprezentanta AWF w Krakowie wyglądał na problematyczny, to jednak zdołał zdobyć złoto i zebrał zasłużone gratulacje.

– Mam taką technikę jazdy, że jeżdżę na ryzyku i teraz też na końcu postawiłem wszystko na jedną kartę. Wygrana przekroczyła jednak moje marzenia. Na AZS Winter Cup goniłem cały sezon, a okazuje się że udało się w AMP. Po gigancie miałem lekki niedosyt, ale zrewanżowałem się w slalomie. Jeszcze nie wiem, jak będę świętował – powiedział Dulczewski.

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Podium uzupełnił Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Wśród mężczyzn dominowały uczelnie z Małopolski. Równa postawa narciarzy Politechniki Krakowskiej dała im wygraną. Srebrny medal zdobył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a brąz przypadł Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest firma Nordica Polska, UYN, Machiko Sportswear oraz miasto stołeczne Warszawa.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Zakopanem

Klasyfikacja drużynowa

Kobiety
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Warszawski
3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
5. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
6. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
8. Politechnika Krakowska
9. Politechnika Śląska w Gliwicach
10. Uniwersytet Gdański

Mężczyźni
1. Politechnika Krakowska
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
6. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
7. Politechnika Śląska w Gliwicach
8. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
9. Politechnika Warszawska
10. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wyniki indywidualne

Kobiety

Slalom gigant
1. Maja Chyla (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
2. Zofia Zdort (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)
3. Aniela Sawicka i Zuzanna Czapska (obie Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Slalom
1. Aniela Sawicka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Maja Chyla (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
3. Patrycja Florek (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Mężczyźni

Slalom gigant
1. Bartłomiej Sanetra (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Norbert Wróbel (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
3. Szymon Bębenek (Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu)

Slalom
1. Wojciech Dulczewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
2. Bartłomiej Sanetra (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Szymon Bębenek (Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu)

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama