Narciarze Sprawni-Razem rywalizowali w Zakopanem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Słonce, radość i mnóstwo emocji towarzyszyły narciarzom startującym w miniony weekend w Ogólnopolskich Zawodach narciarskich Sprawni Razem.

Impreza powiodła się zarówno pod względem liczby uczestników, jak i osiągniętych wyników. Narciarze alpejscy i biegacze rywalizowali na wysokim poziomie sportowym, pokonując stres i własne słabości. Ogromną satysfakcję z osiągniętych czasów widać było też u trenerów, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dla których zawody były swoistym sprawdzianem wykonanej pracy.

„Poziom startujących zawodników rośnie z roku na rok i rywalizacja jest naprawdę zacięta” - mówi Ewa Gawor z Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno- Sportowego Sprawni-Razem, współorganizatora zawodów. „Najlepsi zawodnicy jadą niedługo do Austrii reprezentować Polskę na narciarskich Mistrzostwa Świata VIRTUS i miło było oglądać ich w tak świetnej formie. Gratulacje za to należą się zawodnikom i trenerom”.

W Ogólnopolskich Zawodach Sprawni Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym, które odbyły się w dn. 2-4 marca 2023 r. w Zakopanem uczestniczyło sześćdziesięciu narciarzy alpejskich i dwudziestu dwóch biegowych. Alpejczycy ścigali się na trasach ośrodka Małe Ciche w slalomie i w slalomie gigancie, a biegacze na trasach biegowych w Kirach. Do pokonania mieli dystanse dwóch, trzech i pięciu kilometrów stylem dowolnym oraz jednego kilometra w sprincie. W Kirach odbył się też bieg sztafetowy 3x1 km drużyn mieszanych, w którym zwyciężyła reprezentacja województwa podkarpackiego.

„Były to już dwudzieste piąte mistrzostwa Polski Sprawni Razem w narciarstwie biegowym” – mówi Edward Jakieła ze Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, delegat techniczny biegów PZN. „Warto podkreślić, że mamy bogate tradycje w biegach a nasi zawodnicy co roku zdobywali medale na Mistrzostwach Świata i reprezentowali Polskę na igrzyskach paraolimpijskich. Ubolewamy, że obecnie biegi narciarskie nie są dyscypliną paraolimpijską, co ułatwiłoby zawodnikom uprawianie tego sportu. Ci najlepsi – medaliści mistrzostw i igrzysk - mieliby szanse na stypendia sportowe. To pozwoliłoby im poświęcić się tylko narciarstwu”.

Organizatorem zawodów był Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, który od ponad trzydziestu lat działa na rzecz sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszone w nim stowarzyszenia, kluby i fundacje prowadzą zajęcia sportowe, współorganizują zawody i turnieje, co daje im szanse na aktywny udział w życiu sportowym

Ogólnopolskie Zawody Sprawni-Razem w narciarstwie biegowym i zjazdowym dofinansowane były ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorami zawodów były Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno- Sportowe Sprawni-Razem i Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.

Tekst: Paulina Gadomska-Dzięcioł/Fundacja SONI
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama