Jakie kominki do salonu sprawdzą się w 2023 roku? (art. sponsorowany)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Kominek w salonie to element, który zawsze nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i przytulności. Jego obecność sprawia, że miejsce to staje się autentycznym sercem domu, które gromadzi wokół siebie wszystkich mieszkańców.
Oczywiście jest to także rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które pozwala na ogrzanie domu w zimnych miesiącach. Na jakie modele i rozwiązania warto zwrócić uwagę, wybierając kominki do salonu w 2023 roku?Kominki Śląsk, Małopolska, Mazowsze – czy wybór odpowiedniego kominka jest uzależniony od regionu Polski?Dyrektywa europejska Ekoprojekt zakazuje palenia w kominku na Śląsku, w Małopolsce, na Mazowszu i w całej Polsce. Natomiast obowiązuje jedynie w konkretnych przypadkach. Zakaz obowiązuje tylko w dni smogowe oraz w przypadku gdy kominek stanowi jedynie alternatywę ogrzewania budynku. Natomiast wszystkie nowe kominki sprzedawane w Polsce muszą spełniać wymogi zawarte w Ekoprojekcie.
Oprócz dyrektywy europejskiej kwestie korzystania z kominka regulują regionalne ustawy antysmogowe. To nimi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia w 2023 roku.
Przykładowo przeglądając kominki do salonu na Śląsku, powinieneś pamiętać, że na terenie tego województwa przepisy obowiązujące od 2017 roku zakazują palenia w kominkach: węglem brunatnym, mokrym drewnem, paliwami uzyskiwanymi z mułów węglowych i zawierających więcej niż 15% węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm. Natomiast można korzystać z kominków opalanych drewnem nieimpregnowanym i sezonowanym o wilgotności poniżej 20%. Dopuszczalnym opałem są również pellet i brykiet drzewny, a w odpowiednich urządzeniach także wysokiej jakości węgiel kamienny.
Inaczej jest choćby w przypadku Krakowa, gdzie od 2019 r. obowiązuje zupełny zakaz palenia węglem i drewnem.
Koza kominkowa, biokominek, kominek elektryczny – co wybrać?
Poszukując kominka do swojego salonu i znając już wszelkie ograniczenia wynikające z regionu i prawa, powinieneś poznać także możliwości wyboru. A obecnie są one naprawdę szerokie, i to zarówno ze względu na dostępną technologię, montaż, zastosowanie, jak i używane paliwo opałowe. Do wyboru są m.in.:- Kominki tradycyjne – opalane paliwami stałymi (drewno, węgiel, brykiet). Mogą być otwarte lub z wkładem. Te drugie mogą służyć jako jedyne źródło ogrzewania całego domu – np. kominki z płaszczem wodnym lub DPG.
- Biokominek – do jego opalania służy biopaliwo w płynie lub żelu, które spala się do pary wodnej. Nie wytwarza dymu ani popiołu. Można instalować go nawet w mieszkaniu w bloku, ponieważ nie wymaga instalacji kominowej odprowadzającej dym. Jest ekologiczny i nie wytwarza zanieczyszczeń. Nie może stanowić głównego źródła ciepła w budynku, ale jest to żywy ogień, który daje odpowiednią atmosferę i ciepło.
- Koza kominkowa – to piec wolnostojący, zazwyczaj wykonany z żeliwa. Niezwykle modne od lat rozwiązanie pasujące do wielu stylów aranżacyjnych. Jego zaletą są dość niskie koszty zakupu i instalacji. Koza daje dużo ciepła, ale można nią ogrzać tylko to pomieszczenie, w którym stoi. Zazwyczaj jest opalana drewnem lub brykietem drzewnym.
- Kominek elektryczny – nie wymaga wentylacji i instalacji kominowych. Realistyczne płomienie są efektem technologii – oświetlenia ledowego lub halogenowego. Mimo że płomienie są sztuczne, to kominek posiada walory grzewcze, a nawet może imitować charakterystyczne dźwięki strzelających polan. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska i dla użytkowników, także tych najmłodszych, nie stanowiąc zagrożenia oparzeniem.
- Kominek na gaz – paliwem jest gaz ziemny. Można nim ogrzać cały dom, daje żywy ogień. Nie wymaga podłączenia do komina, ale konieczna jest instalacja odprowadzająca opary powstałe w wyniku spalaniu gazu oraz doprowadzająca powietrze.
Więcej na temat
komentarze
reklama