Górale na tournee

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Góralscy twórcy ludowi spoza Podhala w ramach projektu „Skarby Górali spoza Podhala” wyruszyli na trzydniową wizytę studyjną. W ciągu 72 godzin odwiedzili szereg miejsc, w których folklor uczyniono magnesem przyciągającym rzesze turystów i które mogą służyć jako znakomite miejsca inspiracji.

Jednym z celów projektu, prowadzonego przez krakowską Fundację Mapa Pasji oraz pięć placówek kultury z południowej Małopolski, jest tworzenie warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej, a jednocześnie upowszechnienie mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala. Stąd właśnie trwająca w okresie od 27 do 29 marca wizyta studyjna, w której udział wzięli twórcy ludowi reprezentujący Babiogórców, Orawian, Górali Nadpopradzkich, Górali Białych i Łemków. Wszyscy oni mieli możliwość z bliska przyjrzenia się, jakie są najskuteczniejsze sposoby na uczynienie ze swojej pasji sposobu na życie.

W Zawoi uczestnicy wizyty odwiedzili pracownię Jana Żurka, który zasłynął na cały świat swoimi szachami dla trzech graczy. W Stryszawie gościli oni w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej. To tam wyrabiane są drewniane figurki ptaszków czy koników, które następnie zdobią wnętrza dziesiątek tysięcy domów. Podczas pobytu w Koniakowie zawitano do Centrum Produktu Regionalnego, gdzie po intrygująco zatytułowanej prelekcji „Kto ma owce, ten ma sery” odbył się pokaz wyrobu bundzu i degustacja pasterskich serów. Spotkano się także z twórczynią Centrum, Marią Kohut. Kolekcję trombit, czyli pasterskich trąb prezentował w swojej galerii artysta i gawędziarz Tadeusz Rucki. Będąc w Koniakowie, nie sposób ominąć Centrum Koronki Koniakowskiej, po którym gości z południa Małopolski oprowadzała Lucyna Ligocka-Kohut, prezeska Fundacji Koronki Koniakowskiej. Ważnym przystankiem była Dolina Karpia i tamtejsza Izba Regionalna działająca w Osieku. O jej działalności opowiadał kolejny pasjonat – Marian Kocemba. Swoją opowieść dotyczącą rozwijania biznesu w oparciu o autorską sztukę przedstawiła także Mira Sabatowicz, właściciela tomickiej Galerii Bałysówka. Góralscy twórcy wzięli udział w wikliniarskich warsztatach prowadzonych przez właścicieli gospodarstwa Wiklinex. Całość rozbudowanego programu zwieńczyło spotkanie z Anną Świątek z Ekomuzeum Doliny Karpia, która dzieliła się swoim bogatym doświadczeniem z zakresu budowania ekomuzeum oraz marki lokalnej opartej na okolicznych produktach i usługach.

„Wizyta studyjna była ważnym punktem naszego dwuletniego projektu. Wierzę, że dzięki tym licznym spotkaniom góralscy twórcy ludowi zyskali cenną wiedzę dotyczącą tego, jak połączyć przedsiębiorczość ze swoimi rękodzielniczymi umiejętnościami” – mówi Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji. „Dodatkowo, skorzystają na tym turyści, którzy zyskają dodatkową motywację, by odwiedzić Górali spoza Podhala, bliżej poznać ich tradycje oraz wrócić do domu z unikalnym suwenirem” – dodaje koordynatorka projektu.

Skoro mowa o suwenirach, to warto wspomnieć, że trwa właśnie konkurs na pamiątkę dla Górala spoza Podhala. Twórcy z całej Polski mogą nadsyłać własne propozycje projektowe na najciekawsze pamiątki dla grup objętych projektem „Skarby Górali spoza Podhala”. Wszystkie szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie www.skarbygorali.pl.

W projekcie „Skarby Górali”, oprócz Fundacji Mapa Pasji, biorą także udział Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy.

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura.

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama