Już jutro Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. Zaśpiewają Chłopcy z Placu Broni

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W najbliższą niedzielę, 23 kwietnia już po raz 15. odbędzie się coroczne spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu.

Będącą centralnym punktem wydarzenia Mszę Świętą zaplanowano na godzinę 13:00. Towarzyszyć jej będą występy artystyczne oraz jak zawsze, pokazy archiwalnych zdjęć i filmów. Gośćmi spotkania będą konsulowie generalni Ukrainy i Chorwacji, a intencją i myślą przewodnią „o pokój i spokój na Ziemi”.

Miłośnicy gór, narciarze, obecni oraz byli olimpijczycy, ratownicy TOPR, pracownicy TPN i PKL spotykają się na szczycie Kasprowego Wierchu od ponad piętnastu lat. Za każdym razem wydarzenie gromadzi kilkaset osób i za każdym razem jest wyjątkowe. Zmieniają się twarze, intencje modlitwy, pogoda, ale wspólna pozostaje atmosfera – pełna uśmiechu, serdeczności, przyjacielskich uścisków i wspomnień.

Centralnym punktem spotkań jest Msza Święta, którą celebrowali m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp. Grzegorz Ryś, czy abp. Marek Jędraszewski. W tym roku, liturgię na szczycie „Świętej Góry” narciarzy odprawi ksiądz Tomasz Stec – Ojciec Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Intencją wspólnej modlitwy będzie pokój i spokój na Ziemi – w odniesieniu zarówno do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny, jak i lutowych trzęsień ziemi, które dotknęły mieszkańców Turcji, Syrii i Armenii.

Wydarzenie otworzy część artystyczna. Dla zgromadzonych zaśpiewa Karolina Leszko, która wykona utwór „Dziwny jest ten świat” oraz zespół Chłopcy z Placu Broni, którzy wykonają piosenkę „Wolność”. Po mszy, zaplanowanej na godzinę 13:00 dojdzie do symbolicznego wypuszczenia trzech białych gołębi – symboli pokoju, które odbędzie się przy znanym utworze „We are the World”, wyśpiewanym przez chór gospel. Zespół wykona następnie kilka dodatkowych utworów, a część oficjalną wydarzenia zakończy tradycyjne, wspólne zdjęcie wszystkich uczestników.

- Prognozy pogody jak na razie są dla nas łaskawe, ale historia pokazuje, że nawet w śnieżycy, deszczu, czy przy silnym wietrze, uczestnikom nie brakuje żaru potrzebnego by rozgrzać atmosferę. Wierzę, że po raz kolejny będzie to wielkie święto przyjaźni i pielęgnowania relacji międzyludzkich. Wiary, która przenosi góry i czystych intencji, które zmienione w dobro, mają siłę by zmieniać świat - powiedział Rafał Sonik, zapowiadając kwietniowe wydarzenie.

W niedzielę 23 kwietnia, od 7:00 uczestnicy wydarzenia będą mogli wjechać koleją na Kasprowy Wierch. Od 10 do 12:30, w górnej stacji trwać będą pokazy archiwalnych filmów i zdjęć. O 13:00 rozpocznie się msza o pokój i spokój na Ziemi. W godzinach 14:45-15:45 zaplanowano poczęstunek, a do 17:00 i ostatniego zjazdu koleją tradycyjne „przyjaciół rozmowy”.

Organizatorem wydarzenia są: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o pokój i spokój na Ziemi, objął „Tygodnik Podhalański”.

Mat. prasowy, r/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama