Recital solowy Agnieszki Koniecznej-Kuk
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
- Z serca zapraszam na premierę mojego solowego, autorskiego recitalu "Orlica - powrót do Tatr", zaplanowanego na sobotę, 20 maja w Bukowiańskim Centrum Kultury Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej - zachęca Agnieszka Konieczna-Kuk, solistka Opery Krakowskiej.
Autorski recital solowy „ORLICA-powrót do Tatr” oparty na nowym programie artystycznym autorstwa śpiewaczki operowej i wokalistki Agnieszki Koniecznej-Kuk, potomkini Jędrzeja Dziadonia uhonorowanego za walkę o polskość Morskiego Oka oraz prawnuczki słynnej bukowiańskiej prymistki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej zwanej Sabałą w spódnicy.Podczas koncertu Stowarzyszenie MOCNI POMOCNI przeprowadzi akcję charytatywną na rzecz Moniki Gąsienicy-Marcinowskiej z Zakopanego, cierpiącej na nowotwór mózgu-glejaka.
- Idea koncertu powstała z pragnienia wyjścia do publiczności w przestrzeń pozateatralną. Recital wokalny Agnieszki Koniecznej-Kuk prezentuje jej autorskie kompozycje i teksty, a także inspiracje twórcze wyrażające miłość do Boga, muzyki, gór i drugiego człowieka. Wydarzenie to swoiste KTHARIS, intymne wyznanie o przynależności do góralskich korzeni i pasji tworzenia. Kompozycje zaaranżowane na głos z fortepianem snują osobistą opowieść o życiu kobiety i towarzyszących jej emocjach. To swoisty dialog sopranowego głosu oraz improwizowanych przez fortepian fraz. Każde wykonanie jest nieco inne, w pewnym zakresie rodzi się podczas koncertu, wypływając ze wzajemnej komunikacji pomiędzy artystami oraz ich interakcji z publicznością. Forma śpiewanych utworów ma charakter stylizowany, zarówno liryczny, jazzowy, poetycki jak i rockowy, pojawiają się także i góralskie nuty. Niektóre kompozycje zawierają typowe dla śpiewu operowego wokalizy oraz mocne kulminacje na wysokich sopranowo-dramatycznych tonach. Podczas recitalu wokalistka dba o to, by nie tylko śpiewem ale i gestem, oraz słowem mówionym oddziaływać na słuchaczy, i bardzo głęboko docierać do ich serc oraz wrażliwości. Stylizacja sceniczna wokalistki ma podkreślać zupełnie inny niż do tej pory charakter jej scenicznej wypowiedzi, dlatego też zawierać będzie elementy body painting twarzy - mówią organizatorzy.
Sopranistce towarzyszyć będzie przy fortepianie pianista - Mateusz Krystian.
Koncert to duże wyzwanie artystyczno interpretacyjne, wymagające od pary solistów ogromnego wyczucia, koncentracji i bardzo dobrej, wzajemnej komunikacji. Artyści przed pierwszym wejściem na scenę mają za sobą wielomiesięczne przygotowania i dziesiątki odbytych prób.
- Z radością i wdzięcznością wystąpimy przed nową publicznością. Podczas premierowego wieczoru przeprowadzona zostanie także akcja charytatywna na rzecz artystki ludowej z zespołu Klimki, 21-letniej Moniki Gąsienicy-Marcinowskiej z Zakopanego cierpiącej na nowotwór mózgu - dodają soliści.
Koncert jest organizowany pod patronatem Iwony Gibas Członka Zarządu Województwa Małopolskiego przy wsparciu Finansowym Województwa Małopolskiego.
Artystka pochodzi z Bukowiny Tatrzańskiej, ze znanego rodu muzykantów. Jest prawnuczką słynnej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej, pierwszej prymistki Podhala. Ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Monasterskiej. Jest solistką Opery Krakowskiej, gdzie kreuje m.in. rolę Księżniczki Elisabeth w „Tannhäuserze” Ryszarda Wagnera, Ulany w „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, Madonny w „Joannie D’Arc na stosie” Artura Honeggera, Cio-Cio-San w „Madama Butterfy”, Desdemony w „Otellu” Giuseppe Verdiego, Florii Toski w „Tosce” Giacomo Pucciniego, a także Diany w operetce „Orfeusz w Piekle” Jacquesa Offenbacha oraz tytułowej "Turandot" Giacomo Pucciniego.
Agnieszka Kuk jest związana także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie występuje jako tytułowa Turandot w dziele Giacomo Pucciniego, Halka w operze Stanisława Moniuszki oraz Senta w operze Richarda Wagnera „Der Fliegende Holländer”. Współpracuje z Orchestra Sinfonica, z którą koncertowała na wielu scenach muzycznych Włoch, często występuje z repertuarem klasycznym także w Niemczech i Austrii.
Występuje często w duecie z tenorem Tomaszem Kukiem, prywatnie swoim mężem, w cyklach koncertów: „Śladami Jana Kiepury i Marty Eghert”, „Śpiewające małżeństwo”, „Polscy kompozytorzy w arii i pieśni”, czy „Muzyka sakralna i religijna”. Prowadzi aktywne koncertowe i estradowe, znakomicie odnajduje się zarówno w poezji śpiewanej, piosence aktorskiej, musicalu jak i operze czy operetce. Wystąpiła wielokrotnie w produkcji „Opera Góralska Jan Paweł II na Podhalu”.
Agnieszka Kuk jest artystką wszechstronną, odnajduje się w musicalu, muzyce filmowej, rewiowej jak i w interpretacjach poezji, jazzu, czy muzyki popularnej.
s/
Więcej na temat
komentarze
reklama