Wiosna Jazzowa Zakopane – United Europe Jazz Festival dobiegł końca

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakończyła się Wiosna Jazzowa Zakopane – United Europe Jazz Festival, która już po raz dziewiętnasty zaprosiła publiczność do spotkania z różnorodnym jazzowym repertuarem zaśpiewanym przez wyjątkowych Artystów

Tegoroczny festiwal pokazał, jak niejednoznacznym gatunkiem muzycznym jest jazz i że właśnie to jest w nim najpiękniejsze. Łączenie gatunków, swoisty eklektyzm, otwarcie na muzyczny świat, formę - co jedynie jest punktem wyjścia do kolejnych poszukiwań muzycznych. Takich przykładów znaleźliśmy w tej edycji wiele, a zadbali o to jak zawsze organizatorzy tego święta: Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Trzeciego dnia festiwalu, podczas jego wielkiego finału, spotkaliśmy się w przestrzeni Restauracji Halka – Hotel Aries & SPA, Partnera Wydarzenia. Na scenie, zebranych gości, powitała w imieniu Gospodarzy Miasta: Burmistrza Leszka Doruli i Zastępcy Burmistrza Agnieszki Nowak Gąsienicy oraz swoim Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury - Beata Majcher, Karol Konarski - Radny Miasta Zakopane oraz wieloletni przyjaciel i współtwórca projektu oraz jego Dyrektor Artystyczny oraz Dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia i Redaktor w jednej osobie - Marcin Kusy. Ze sceny prócz gorących powitań, padły też podziękowania skierowane w stronę Programu Pierwszego Polskiego Radia, a dotyczyły objęcia projektu patronatem medialnym, wsparcia programowego i promocyjnego wydarzenia.

Ostatniego festiwalowego dnia, zamykający jednocześnie tegoroczny projekt wsłuchiwaliśmy się w dźwięki grane w ramach United Europe Jazz Festival, który był okazją by obcować z muzyką polską, ale też tą zagraną przez zagranicznych artystów. Festiwal od lat jest członkiem United Europe Jazz Festival, zrzeszających grupy państw wyszehradzkich. Koncertami jazzowymi fetujemy wejście Polski do Unii Europejskiej oraz Międzynarodowy Dzień Jazzu. We współpracy z Banska Bystrica (SK), Hradec Kralove (CZ), Salgotarjan (HU) i Zakopanem (PL) nadal dbamy o ideą festiwalu : promocję jazzu bazując na wymianie kulturalnej w Europie Środkowej.

W tym roku po przerwie powrócono do grania z UEJF. Wystąpiła słowacka inwazja nie tylko jazzowa, czyli Darkness Positive z bardzo nowoczesnym podejściem do muzyki synkopowanej. Po niej prawdziwa legenda jazzowa wschodniej Europy – Martin Kratochvil, czeski muzyk, kompozytor, pianista, wielka postać, która stworzyła legendarny band Jazz Q, który mimo zmian 
w składzie gra od lat i prezentuje wyborne fusion. Dodajmy, że płyty Jazz Q są w Polsce wznawiane od lat i ta muzyka cieszy się ogromnym wzięciem również młodszej publiczności. Na zakończenie wystąpił Adam Wendt, wybitny saksofonista, który od lat z wielkim powodzeniem nagrywa solowe płyty, a niegdyś współtworzył m.in. legendarny Young Power, grał w słynnym Alex Band, a także z Walk Away i Urszulą Dudziak. Podczas koncertu muzyk zaprezentował nagrania ze swojej ostatniej, świetnie przyjętej płyty „My Choice”. Wspaniały akcent na koniec trzeciego dnia i także finał całej Wiosny Jazzowej 2023.

Tegoroczna pierwsza połowa majówki w Zakopanem rozbrzmiewała wspaniałą muzyką. Festiwal oraz jego dodatkowe atrakcje jak zwykle stanowiły pretekst do licznych spotkań i odwiedzin na Skalnym Podhalu.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama