Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.
Data 14 czerwca 1940 r. uznawana jest również za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu.Pierwszy transport więźniów wyjechał z Tarnowa, w bydlęcych wagonach przyjechało do KL Auschwitz 728 osób (otrzymali oni obozowe numery od 31 do 758) dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich SIł Zbrojnych. Wraz z nimi do KL Auschwitz trafili także organizatorzy przerzutów. Część więźniów została aresztowana podczas akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacji, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r.. Były także osoby zatrzymane podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji.
14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono również mieszkańców Podhala więźniów "PALACE"
Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmfuhrera Karla Fritzscha więźniowie usłyszeli: "Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeżeli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące."
Piekło KL Auschwitz przeżyło tylko 239 osób z pierwszego transportu.
By nie zapomnieć o ofiarach zbrodni ludobójstwa niemieckiego, młodzież szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. św. Jadwigi Królowej z Nowego Targu i młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu zaprasza na uroczystości 14 czerwca (środa) 2023 r. o godz. 12,00 na Cmentarz Komunalny pod pomnik poświęcony "Cieniom Ofiar Zbrodni Niemieckich 1939-1945" młodzież oraz mieszkańców Miasta i okolic.
Młodzież przygotowała spektakl słowno - muzyczny p.t. "WINA NASZA OGROMNA ŻEŚMY POLAKAMI". Po uroczystości zostaną złożone pod pomnikiem jak również na grobach ŚP Jadwigi Apostoł Staniszewskiej i ŚP Jerzego Bieleckiego wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
Również w dniu 14 czerwca 2023 r. o godz. 18,00 w kościele św. Katarzyny zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni ludobójstwa niemieckiego na Polakach.
źródło: organizatorzy
Więcej na temat
komentarze
reklama