Kraków. W wakacje potrzeba więcej krwi. Zbiórka już w sobotę

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wakacje przynoszą wzrost zapotrzebowania na krew. Stoi za tym przede wszystkim rosnąca liczba wypadków komunikacyjnych. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje o oddawanie tego ratującego życie leku.

Potrzeby banków są teraz ogromne. Jak czytamy na stronie RCKiK, brakuje dziś praktycznie każdej grupy krwi, w tym zwłaszcza: 0 Rh-, A Rh-, 0 Rh+, 0 Rh- i AB Rh-. Jednym ze sposobów, aby uzupełnić te zasoby są akcje plenerowe.

W Krakowie krew będzie można oddać już w najbliższą sobotę, 1 lipca. W godzinach od 9.00 do 13.00 przed centrum handlowym Nowe Czyżyny zaparkuje mobilny punkt poboru Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

– Krwi nie można wyprodukować, nie ma ona też zamiennika. Szansą na uzupełnienie zapasów są akcje pobierania krwi. Dlatego zachęcamy mieszkańców Krakowa do pomocy. Tym bardziej, że jak sygnalizuje RCKiK, pilnie potrzeba każdej grupy krwi – mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka CH Nowe Czyżyny w Krakowie.

Oddając krew, zostaje pobrane 450 ml krwi. Tyle wystarczy, aby uratować życie nawet 3 osób. Tymczasem samo pobranie trwa ok. 5 minut i jest nie tylko bezbolesne, ale przede wszystkim bezpieczne dla organizmu, który szybko się regeneruje.

Dawcą mogą zostać osoby między 18. a 65. r.ż., które ważą ponad 50 kg i cieszą się dobrym zdrowiem. Dzień przed pobraniem należy wypocząć, a także pić dużo płynów (ok. 2 litry). Rano zaleca się zjedzenie niskokalorycznego posiłku. Na 24 godziny przed wizytą w krwiobusie nie można natomiast spożywać alkoholu, należy też ograniczyć palenie papierosów.

Podczas kwalifikacji do pobrania koniecznie trzeba poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach, a także przyjmowanych czasowo i na stałe lekach oraz ostatnio wykonywanych zabiegach i badaniach diagnostycznych. Istnieje bowiem szereg trwałych i czasowych przeciwskazań do oddawania krwi.

Dawcami nie mogą być m.in. osoby z żółtaczką, HIV/AIDS, a także osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, nerwowego, pokarmowego, oddechowego, immunologicznego, a także z chorobą nerek, skóry i tkanki łącznej. Z dawstwa czasowo dyskwalifikuje też leczenie krwią i jej składnikami.

Ponadto, nie można oddać krwi w ciągu 4 miesięcy po zabiegu operacyjnym, przetoczeniu krwi, wykonaniu tatuażu lub po przekłuciu uszu i innych części ciała, a także po akupunkturze oraz zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii, laparoskopii, artroskopii).

Osoby, które chcą oddać krew, powinny do mobilnego punktu poboru zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

źródło: Nowe Czyżyny

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama