Edukacyjne broszury i mapy "Bezpieczni i Rozważni w Tatrach - przyroda tatrzańska" (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Siódmy raz specjalne broszury z mapą szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym będą rozdawane turystom. Każda edycja kładzie nacisk na inne zagadnienie. w tym roku jest to przyroda.

50 tys. map trafiło do Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Broszury zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły w porozumieniu z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Staramy się przekazać podstawowe informacje dla osób, które po raz pierwszy wyruszają w góry, albo nie zebrały jeszcze odpowiedniego bagażu doświadczeń. Mam nadzieję, że informacje i wiedza, którą będziemy powtarzać sprawi, że nie będą narażać swojego zdrowia i życia, a także ratowników, którzy wyruszają na pomoc poszkodowanym w różnych warunkach - informuje Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły. - Należy sprawdzić prognozę pogody, zaplanować trasę odpowiednią dla naszych umiejętności i kondycji, a także jak spakować plecak i jakie zasady obowiązują na terenie TPN - informuje co znajduje się w tegorocznej broszurze Jan Cięciak.

Nad częścią merytoryczną broszury czuwali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Edukacja, to podstawa. Chcemy, żeby turyści wiedzieli gdzie się wybierają. Często ci ludzie kompletnie nie wiedzą gdzie wyruszyć. Słyszeli od znajomych, że ładnie jest nad Morskim Okiem, na Giewoncie, ale jaki jest charakter szlaku i którędy iść to już niekoniecznie wiedzą - zaznacza Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Ważne, żeby mówić, jak się przygotować na taką wycieczkę, że trzeba wyjść wcześnie rano, żeby spakować odpowiednio plecak. Ile wziąć wody, zwłaszcza jak jest upał, bo standardowe 1,5 litra wody może nie wystarczyć. Trzeba wcześniej kupić bilet w internecie, żeby nie stać w kolejce i wejść poza kolejnością - dodaje pracownik TPN.

Na terenie TPN najczęstszym problemem jest schodzenie z wyznaczonych szlaków. Bardzo często spotkać także można osoby śmiecące, lub to, co po nich zostaje. - W Tatrach nie ma koszy na śmieci. Wszystkie powinniśmy zabrać ze sobą. Także te biodegradowalne. Choćby ogryzek, to potencjalne jedzenie dla jeleni i innych zwierząt. One tracą swoje naturalne nawyki. Jeżeli taki ogryzek się rozłoży, to będziemy mieć gatunki roślin, które niekoniecznie w tym miejscu powinny występować - mówi Tomasz Zając, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyświeca nam edukacja. Zależy nam, żeby jak najszerzej wychodzić z tą informacją. To jedno z najskuteczniejszych narzędzi, którymi możemy oddziaływać na turystów, którzy tu przyjeżdżają. Trochę próbujemy łączyć ogień z wodą, bo naszym zadaniem jest ochrona przyrody, a z drugiej strony staramy się tą przyrodę udostępniać - zaznacza Anna Pikus, Zespół Aktywnej Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Broszury "Bezpieczni i Rozważni w Tatrach - przyroda tatrzańska" będą rozdawane w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także podczas specjalnych akcji na stoiskach TPN. Przedstawiciele stowarzyszenia chcą jednak w przyszłych latach wyjść jeszcze szerzej. - Chcielibyśmy, żeby te broszury dotarły także do kwater. Tam gdzie turyści zaczynają swój pobyt. W miejscu, gdzie się zastanawiają gdzie wyruszyć, ale to dopiero przyszłość - zapowiada Jan Cięciak.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama