Sztuka ludowa na Podhalu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Z przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, iż ukazało się drugie wydanie archiwalnej pracy Stanisława Barabasza, „Sztuka ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” - poinformowało Muzeum Tatrzańskie.

Stanisław Barabasz (1857–1949) – artysta, pedagog, społecznik, pionier narciarstwa i zimowej turystyki, etnograf i kolekcjoner – jest autorem cyklu tek poświęconych zabytkom sztuki ludowej z terenu Podtatrza. Cztery spośród nich ukazały się staraniem artysty w latach 1928–1932. Część piąta – ostatnia, ukazuje się po przeszło osiemdziesięcioletniej przerwie wydawniczej.

Publikacja, przygotowywana w latach 1904–1928, składa się z tekstu opisującego stan stroju podhalańskiego z przełomu XIX i XX wieku oraz 52 barwnych, akwarelowych tablic z przykładami ściegów hafciarskich i motywów zdobiących takie elementy męskiego stroju jak cuchy, serdaki, portki, a także sukienne pantofle głównie z terenu Podhala, a tylko w niewielkim stopniu Orawy oraz terenu zamieszkanego przez górali szczawnickich.
Opracowanie Stanisława Barabasza, wydane w wersji dwujęzycznej, po polsku i po angielsku, zostało uzupełnione o ilustrowany wstęp przybliżający postać autora oraz przypisy do opracowanych przed prawie stu laty tekstu i tablic.
„Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” to staranny, z artyzmem opracowany dokument dotyczący zdobnictwa stroju ludowego z Podtatrza, źródło wiedzy o działających w przeszłości na tym terenie krawcach i hafciarzach, a wreszcie skarbnica wzorów dla współczesnych wytwórców stroju ludowego oraz osób zajmujących się projektami inspirowanymi podhalańskim zdobnictwem. Piękna pamiątka z Podhala.
Publikację można zakupić w sklepie internetowym Muzeum Tatrzańskiego– Stanisław Barabasz, „Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach” – Muzeum Tatrzańskie (muzeumtatrzanskie.pl).

Stanisław Barabasz, „Sztuka Ludowa na Podhalu. Część V. Wyszycia na ubiorach”
Wydanie drugie, Zakopane 2023
ˆ Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Format: 23x31,5 cm
Stron: 48 (broszura) + 52 (barwne tablice)
Oprawa: kartonowa teczka

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama