Ludowcy z Podhala na Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W niedzielę liczna grupa członków Polskiego Stronnictwa Ludowego z Podhala, z prezesem PSL powiatu nowotarskiego Stanisławem Barnasiem na czele, wzięła udział w Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach.

Po Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Wierzchosławicach w intencji m. in. śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy i Stanisława Stawarza - w asyście pocztów sztandarowych i Kompanii reprezentacyjnej 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie złożono kwiaty na grobach zmarłych Ludowców.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, rządowych, samorządowych i delegację członków PSL z całego kraju.

W Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa odbyło się spotkanie z Waldemarem Pawlakiem. - W trakcie rozmowy z prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego zostało mu przedstawione nasze stanowisko dotyczące budowy "zakopianki" na odcinku od Nowego Targu do Zakopanego oraz wręczyliśmy mu pismo w tej sprawie, z prośbą o zainteresowanie się problemem i zajęcie się nim. Na koniec spotkania zaprosiliśmy wicepremiera Waldemara Pawlaka do odwiedzenia Podhala, ucieszył się z zaproszenia i powiedział, że chętnie przyjedzie - relacjonuje Stanisław Barnaś.

Dla przypomnienia - kilka tygodni temu wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak napisał list otarty do szefa małopolskich struktur PO. Ostro skrytykował w nim wypowiedzi posła Ireneusza Rasia na temat budowy "zakopianki" w Szaflarach o parametrach drogi "głównej - przyśpieszonej". Jego politykę nazwał diabelską i napisał m. in. "Naśladując styl cara satrapy i innych znanych w minionym dwudziestym wieku antypolaków jak Stalin i Hitler, raczył Pan Poseł (...) zgnoić do cna właścicieli gruntów przylegających do sławetnej Zakopianki. Cały list publikujemy tutaj .

Szefowie małopolskich struktur PO i PSL wydali wtedy wspólny komunikat, w którym zapewniają o jedności, a wystąpienie wójta Ślimaka z PSL, traktują jako "prawo każdego człowieka do wolnego formułowania i wyrażania swoich opinii". Komunikat kończy się słowami - "oświadczamy, iż ciągnący się od blisko 20 lat i trudny dla nas wszystkich temat sprawnej komunikacji z Zakopanem, który szczególnie dotyka właścicieli gruntów położonych w sąsiedztwie Zakopianki, jest jednym z ważnych zadań obecnej koalicji. Zarówno Platforma Obywatelska, jak i Polskie Stronnictwo Ludowe pragną i wierzą w satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązanie problemu komunikacyjnego Podhala".

opr. s/ zdj. Zbigniew Krauzowicz
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama