XV Góralska Pielgrzymka Rowerowa dotarła do Wilna (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Po pokonaniu 663 kilometrów i po 28 godzinach jazdy, rowerowa pielgrzymka, która wyruszyła z Giewontu dotarła do Wilna.

W czwartek o poranku, 3 sierpnia, rowerzyści byli jeszcze w Świętej Lipce i mieli do celu ponad 300 km. Po porannej mszy świętej w barokowym sanktuarium ruszyli ku granicy, w kierunku Sejn. Etap zapowiadał się słonecznie i dość przyjemnie – momentami przez miasta, ale w większości przez mazurskie pola i w pobliżu jezior. Jednak w tym dniu pielgrzymi mieli do pokonania nie tylko kilometry, a było ich ok. 167, ale także wiatr z przodu. Poradzili sobie jednak z tym i w przygranicznych Sejnach pojawili się w godzinach wieczornych.

Piątek, ostatni dzień jazdy „na kole”, był jednocześnie najdłuższym etapem na całej trasie pielgrzymki rowerowej Zakopane – Hel – Wilno. Ale chyba najprzyjemniejszym, gdyż wieńczącym dzieło. Z Sejn cykliści ruszyli o świcie, w wyśmienitych nastrojach i z doskonałą, słoneczną pogodą. Większość tego etapu przebiegała przez Litwę, z Sejn do granicy państwa było jedynie kilkanaście kilometrów. Litwa przywitała nas wąskimi spokojnymi drogami, cichymi wioskami, ścieżkami rowerowymi i malowniczą okolicą. Na nocleg w Nowej Wilejce, gdzie w gościnnych progi zaprosił pielgrzymów pracujący tutaj polski ksiądz, dojechali szczęśliwie w komplecie. W ostatnim dniu „wykręcili” 178 km.
W sobotę pielgrzymi o godzinie 15 będą uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Ostrej Bramie. Wcześniej zwiedzą Wilno i spotkają się z mieszkającą tutaj Polonią.

Organizatorzy, r/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama