54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem już za kilka dni

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Coroczne święto, organizowane przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, jest nie tylko manifestacją miłości do tradycji i przodków, to również najbarwniejsza wizytówka regionu Podhala, przyciągająca miłośników niezwykłej rodzimej i zagranicznej góralskiej kultury ludowej.

Magiczny czas festiwalu to zaproszenie do świata wszystkich Górali, do świata celebrującego sztukę, śpiew, taniec i radość, do świata będącego odbiciem ducha przeszłości, który łączy się z teraźniejszą miłością i powrotem do korzeni.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest rozpoznawaną na całym świecie, renomowaną imprezą folklorystyczną, podczas której, w ciągu ostatnich 50 lat jej istnienia zaprezentowało się ponad 200 grup polskich oraz około 600 międzynarodowych zespołów ludowych m.in. z Bałkanów, Afryki czy Ameryki Południowej. Choć uczestnictwo w wydarzeniu to ogromny zaszczyt dla najlepszych artystów, wybieranych w drodze konkursów poprzedzających festiwal, to łączy się ono również z ogromną odpowiedzialnością kultywowania i przekazywania dziedzictwa przodków kolejnym pokoleniom. Od lat, podczas Koncertu Finałowego Górale Świata, najlepsi w danych kategoriach festiwalowych konkursów artyści, uhonorowani są wyjątkowymi nagrodami festiwalu – Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Ciupagami.

Mimo iż na przestrzeni lat formuła festiwalu ulegała zmianom, ostatecznie artyści walczą o największe wyróżnienia w tradycyjnych czterech kategoriach: prezentującej folklor w formie autentycznej, opracowanej artystycznie, stylizowanej oraz folkloru rekonstruowanego.

Poza główną częścią konkursową, wyjątkowym wydarzeniem festiwalu jest także koncert „Siła Korzeni”, który od dwóch lat hołduje regionalnym tradycjom Podhala. W tym roku po raz kolejny na festiwalowych deskach zaprezentują się lokalni muzycy, którzy poprzez autentyczną lub inspirowaną ludowością muzykę przekazują pielęgnowane przywiązanie do tradycji. Z koncertem nierozerwalnie łączy się nagroda o tej samej nazwie -„Siła Korzeni”, przyznawana przez Burmistrza Miasta Zakopane, dedykowana tym, którzy kultywują i promują dziedzictwo kulturowe Podhala.
Nawiązując do tegorocznej edycji festiwalu nie sposób nie wspomnieć o wyśmienitych koncertach jubileuszowych, takich jak na przykład 70 – lecie istnienia Zespołu Skalni oraz koncert 50 – lecia artystycznej działalności zespołu Krywań – legendarnej zakopiańskiej grupy muzycznej, która rozkochała całą Polskę w muzyce góralskiej.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc podczas wieczornych koncertów, opaski uprawniające do wejścia będą wydawane godzinę przed rozpoczęciem wydarzeń.

Tegoroczna, 54.edycja MFFZG poświęcona jest w całości zagadnieniu pasterstwa. Podczas konferencji naukowych i warsztatów rękodzieła dowiemy się jak kluczowe miało ono znaczenie dla całego dziedzictwa regionu, w jaki sposób i dlaczego pojawiło się na podhalańskich ziemiach oraz jak ukształtowało dawne oraz te dzisiejsze, nadal żywe góralskie zwyczaje. Unikatowa kultura Podhala nie istniałaby bowiem bez pasterskiej tradycji, bez niej nie byłoby dzisiejszych górali, nie byłoby oscypków ani tak bogatej, atrakcyjnej kultury. Przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, tańce, pieśni i rękodzieło były i nadal są częścią codziennego życia, tworząc spójny obraz górskiego regionu.
Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska odradzającej się pasterskiej tradycji, jej historii oraz wpływom na współczesność. Na uczestników wydarzenia czekać będą liczne warsztaty tradycyjnej sztuki wytwarzania pasterskich toreb, rękawic czy instrumentów muzycznych oraz przede wszystkim będzie możliwość wzięcia udziału w najważniejszym pasterskim święcie zejścia owiec z hal w niziny - redyku „Bacowski Osod” , który w przeszłości dla Górali był prawdziwym świętem wyznaczającym rytm życia. Symboliczny korowód owiec, przechodzący przez centrum miasta, to nie tylko przypomnienie o historii pasterstwa, ale przede wszystkim wyraz głębokiej więzi człowieka z naturą, nadal żywą tradycją i dziedzictwem przodków.

Każdego dnia, na odwiedzających Wioskę Festiwalową, czekać będą zabawy i koncerty, choćby takie jak „Mali Górale”, podczas którego zobaczymy młodych laureatów XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Będziemy także świadkami tradycyjnych Mistrzostw Podhala w Powożeniu, bicia rekordu w tańcu zbójnickim, a w kolejnych dniach ulicami Zakopanego przejdzie Orszak weselny oraz barwny korowód prezentujący wszystkich uczestników festiwalu. Będziemy mogli odwiedzić Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego oraz przysłuchiwać się Konkursowi Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych. Obowiązkowo odbędzie się także Wystawa Owczarków Podhalańskich, bo kim wszak byliby bez swych wiernych towarzyszy pasterze - bohaterowie tegorocznej edycji festiwalu.

Co roku MFFZG ma niesamowity odzew medialny, o poruszających pieśniach, barwnych tańcach i tradycjach, wspaniałych strojach i muzyce piszą bowiem polskie i międzynarodowe media. Dzięki medialnemu wsparciu, telewizyjnym relacjom na żywo, przekazom radiowym, informacjom prasowym i wpisom na social mediach niesie się wieść o tym magicznym wydarzeniu, docierając do wszystkich zafascynowanych góralskim dziedzictwem.


Pełny program 54. Festiwalu Folklory Ziem Górskich w Co Gdzie Kiedy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama