Święto Wojska Polskiego w Krakowie (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
- Chwała polskiego oręża budziła i budzi podziw. Podziw budziła Bitwa Warszawska, Cud nad Wisłą, który był dziełem polskiego żołnierza. Dziełem heroizmu, poświęcenia i odwagi. Wielkim militarnym dokonaniem wbrew przewadze wroga – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas krakowskich obchodów Święta Wojska Polskiego.
Ich organizatorami byli wojewoda Łukasz Kmita, dowódca Garnizonu Kraków gen. broni Michał Strzelecki oraz dowódca Garnizonu Kraków-Balice płk pil. Sławomir Byliniak.W uroczystościach uczestniczyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa małopolskiego i miasta Krakowa, szeregu instytucji, konsulowie generalni i honorowi, przedstawiciele służb mundurowych oraz Wojska.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze na Wawelu, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Dalsza część uroczystości – z udziałem Wojska Polskiego – odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Tam uroczyście podniesiona została na maszt flaga państwowa i wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie odczytano Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a orkiestra odśpiewała „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”.
Tego dnia wiązanki z biało-czerwonymi szarfami wojewoda Łukasz Kmita złożył w trzech innych miejscach: przy pomniku Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego oraz w krypcie na Wawelu, przy sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
- Niedawno obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin generała Józefa Hallera. Warto przywołać jego słowa, wypowiedziane zresztą w Radzyminie, 19 sierpnia 1920 roku, podczas uroczystego odznaczania Krzyżami Walecznych i Orderami Krzyża Virtuti Militari żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej. „Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska”. Te słowa kładę na ręce obecnych tu żołnierzy i przekazuję wszystkim, którzy pełnią służbę w małopolskich jednostkach. To słowa, które wówczas wypowiedziane zostały z dumą i przekonaniem, po bitwie, która ocaliła Polskę i Europę. I ja także przywołuję je dziś – z wielką dumą i pełnym przekonaniem. Takie jest bowiem Wojsko Polskie, jak powiedział wtedy generał Haller: „Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno” – mówił wojewoda Kmita podczas uroczystości na pl. Matejki.
- Warto być dumnym z polskiego munduru. Warto być dumnym z Silnej Biało-Czerwonej, bo o taką Silną Biało-Czerwoną toczył się bój wtedy, w 1920 roku. Oddajemy hołd wielkim dowódcom i walecznym żołnierzom, którzy nas wtedy ocalili. To swego rodzaju dług względem nich. Dziś oddać winniśmy hołd także tym, którzy obecnie stoją na straży naszych granic. Nosimy bowiem wielki dług wdzięczności względem wszystkich, którzy decydują się zostać żołnierzem Rzeczypospolitej. I wiemy przy tym, że można na Wojsku Polskim polegać jak na Zawiszy, bo – znów to powtórzę – „być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno” – dodał wojewoda Łukasz Kmita.
Podczas uroczystości na pl. Matejki odczytany został także list wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
- Żołnierze! Każdego dnia, ramię w ramię z Sojusznikiem pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Rodacy są Wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm i poświęcenie. Wszyscy murem stoimy za Wami i poprzez udział w Święcie Wojska Polskiego dziękujemy Wam - napisał szef MON.
- W rocznicę Bitwy Warszawskiej – polskiego zwycięstwa wolności Europy – oddajemy hołd pokoleniom żołnierzy, którzy walczyli o Wolność. Wspólnie dziękujemy też Tym, którzy każdego dnia służą Niepodległej. Są wśród niech żołnierze, którzy strzegą teraz polskiej granicy i jednocześnie wschodniej flanki NATO. Wszystkim przybyłym na uroczystości Święta Wojska Polskiego składam podziękowania za to, że stoicie murem za polskim mundurem – przekazał w dalszej części listu szef MON.
- 15 sierpnia to szczególna data nie tylko dla polskiego Żołnierza, ale i całego Narodu Polskiego. Dzisiaj z wielką dumą i wdzięcznością za nieustanną czujność w obronie granic państwa, obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Dziś, w rocznicę historycznych wydarzeń, które zmieniły nie tylko losy naszej Ojczyzny, ale i zdecydowały o późniejszym kształcie Europy, pokażmy publicznie, że pamiętamy o bohaterach narodowych, ich walecznych postawach i szaleńczej odwadze w trosce o istnienie Państwa Polskiego – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
W uroczystościach uczestniczyli zarówno przedstawiciele Wojska Polskiego, jak i małopolskich służb mundurowych. Obecni byli także kombatanci.
W trakcie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie, w miejscu wyjątkowym i symbolicznym, wojewoda małopolski Łukasz Kmita w asyście wicewojewody Mateusza Małodzińskiego wręczył odznaczenia dla najbardziej zasłużonych.
Odznaczenia nadane zostały przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wojewoda wraz z wicewojewodą wręczyli Krzyże Zasługi:
- Złoty – Panu Januszowi Szczęśniakowi – za zasługi w działalności społecznej i samorządowej;
- 2 Srebrne – Panu Mariuszowi Cupiałowi za zasługi w budowaniu świadomości historycznej i obywatelskiej oraz Pani Katarzynie Baście - za zasługi w działalności społecznej i samorządowej;
- 3 Brązowe – Księdzu Filipowi Pajestce oraz Pani Joannie Zubel za niesienie pomocy oraz udzielanie wsparcia uchodźcom wojennym; Panu Janowi Piczurze - za zasługi w działalności społecznej i samorządowej
oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości: Pani Marii Dobrowolskiej-Krzysztoforskiej, Panu Józefowi Knapikowi, Pani Alicji Kondraciuk, Panu Tomaszowi Latosze, Panu Józefowi Zborowskiemu.
s/
Więcej na temat
komentarze
reklama