Kask? Ochraniacze? Ale czy pamiętasz o ubezpieczeniu roweru? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Gdy jeździsz rowerem, odpowiadasz za spowodowane szkody tak samo, jak inni kierowcy samochodów, skuterów czy motocykli. Chociażby z tego powodu warto rozważyć zakup ubezpieczenia roweru. Zobacz, jaką polisę warto wybrać.

Dlaczego ubezpieczenie roweru i rowerzysty jest ważne?


Nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia dla rowerzysty (OC). Jego posiadanie może jednak okazać się bardzo opłacalne. Dlaczego? Kask i ochraniacze chronią Cię przed fizycznymi skutkami ewentualnego wypadku podczas jazdy jednośladem. Polisa zapewni ochronę przed jego finansowymi skutkami, np. kosztami naprawy czyjegoś samochodu, którego bok przerysujesz kierownicą roweru.

Nie bez znaczenia pozostają również policyjne statystyki dotyczące kradzieży rowerów. Złodzieje wykorzystują nawet chwilę nieuwagi i stają się coraz zuchwalsi. Jednoślady znikają nie tylko spod sklepów i miejsc publicznych, ale także z posesji czy zamkniętych garaży – nawet pod czujnym okiem kamer. Ich odzyskanie najczęściej okazuje się niemożliwe. Sposobem na ochronę przed kradzieżą są zakup solidnego zapięcia oraz ubezpieczenia roweru, które zapewni odszkodowanie, jeśli zostanie on skradziony.


Co obejmuje ubezpieczenie roweru?


Szeroko pojęte ubezpieczenia rowerowe występują w różnych wariantach i zakresach. Mogą np. funkcjonować na podobnej zasadzie, co klasyczne ubezpieczenie kupowane przez właścicieli samochodów (OC posiadaczy pojazdów mechanicznych) i chronić wyłącznie przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Taka polisa nazywana jest ubezpieczeniem dla rowerzysty lub OC rowerzysty. Innym popularnym zakresem może być ubezpieczenie roweru, które zapewni jego ochronę na wypadek uszkodzenia lub kradzieży. Możesz także nabyć polisę NNW, które to pokryje koszty ewentualnych następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jeśli nie chcesz kupować kilku różnych wariantów ochrony, możesz zdecydować się na ofertę np. od Balcia, która łączy w sobie kilka produktów ubezpieczeniowych za jedną opłatą. Ubezpieczenie City Combo działa na 3 polach jednocześnie:
  • OC – odszkodowanie zostanie wypłacone osobie trzeciej, której przez przypadek spowodujesz szkodę rzeczową lub osobową,
  • NNW – zapewni rekompensatę, gdy podczas jazdy rowerem ulegniesz jakiemuś wypadkowi. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko Ciebie, ale również Twoich najbliższych,
  • ubezpieczenie roweru od uszkodzenia, zniszczenia lub utraty w wyniku kradzieży, na skutek określonych zdarzeń losowych lub działań osób trzecich – pokryje koszt naprawy lub zakupu nowego pojazdu do określonej w umowie sumy ubezpieczenia.


Wypadek na drodze a odszkodowanie dla rowerzysty


Do wypadku z udziałem rowerzysty może dojść także z winy kierowcy samochodu. Wtedy to z jego polisy zostanie wypłacone należne Ci odszkodowanie. Co jednak w sytuacji, gdy to rowerzysta spowodował wypadek, w którym ucierpiały osoby trzecie? W takim przypadku poszkodowani mogą skorzystać z ubezpieczenia OC rowerzysty, o ile sprawca zdarzenia je posiada. W przeciwnym wypadku jedyną ścieżką na uzyskanie odszkodowania jest droga sądowa i powództwo cywilne. Tutaj jednak wszystko zależy od możliwości finansowych sprawcy. Jeśli nie dysponuje odpowiednimi środkami, ściągnięcie z niego należności może okazać się bardzo trudne. Pamiętaj, jeżeli jesteś sprawcą takiego zdarzenia, a sąd uzna Twoją winę oraz oceni, że stać Cię na wypłatę środków poszkodowanemu, wysokość odszkodowania, jakie będziesz musiał wypłacić z własnej kieszeni, może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.


Co sprawdzić, zanim wybierzesz ubezpieczenie dla rowerzysty?


Podobnie jak w przypadku każdej innej polisy, tak i tutaj istotną kwestię stanowią wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dotyczą one w szczególności zdarzeń spowodowanych pod wpływem substancji odurzających oraz celowo. W takich przypadkach cała odpowiedzialność spada na Ciebie (rowerzystę), nawet jeśli posiadasz ubezpieczenie.

Większość standardowych polis nie dotyczy również użytkowania roweru w sposób wyczynowy. Uszkodzeń powstałych podczas ekstremalnej jazdy nie będzie można zlikwidować ze standardowego ubezpieczenia roweru.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama