Zakończyły się IV Międzynarodowe Targi Cieśli oraz Ciesielskie Śpasy 2023 (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Chochołowie w ośrodku sportowym „Na Kamieńcu” odbyły się IV Międzynarodowe Targi Cieśli oraz Ciesielskie Śpasy, nad którymi patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan prof. Piotr Gliński.

Podczas wystawy odbyły się prezentacje twórców ludowych, ekip ciesielskich, pokazy rzemieślnicze oraz Mistrzostwa Polski Cieśli i Msorzy. Z bliska i na żywo można było obejrzeć budowę góralskiego domu drewnianego, pokazy kowali, snycerów, rzeźbiarzy i wielu innych twórców ludowych. W wydarzeniu wzięło również udział wielu producentów narzędzi, traków przewoźnych, producentów pokryć dachowych i przedstawiciele wielu innych branż związanych z przemysłem drzewnym i dekarskim.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Krzysztof Faber - starosta nowotarski oraz Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej, która była partnerem wydarzenia. W drugim dniu Targów odbył się panel dyskusyjny: „Lasy Państwowe a przemysł drzewny”, którego gościem był wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Lasy Państwowe to ważny partner IV Międzynarodowych Targów Cieśli w Chochołowie. Współpraca ta zaowocowała dyskusjami na temat przyszłości sektora drzewnego.

W trakcie panelu minister Edward Siarka wspólnie z leśnikami dyskutowali o wpływie przemysłu drzewnego na lasy i bioróżnorodność, o działalności Lasów Państwowych. Poruszano również temat zrównoważonego wykorzystania zasobów drzewnych oraz konieczności ochrony przyrody i ekosystemów leśnych w obliczu rosnącego zapotrzebowania na drewno oraz podkreślono znaczenie współpracy z lokalnymi społecznościami, organizacjami ekologicznymi i przedstawicielami przemysłu drzewnego.

Głównym punktem Ciesielskich Śpasów były sobotnie Mistrzostwa Cieśli i Msorzy. Do zawodów zgłosiło się kilkudziesięciu cieśli i msorzy, którzy swoje umiejętności prezentowali przed zgromadzoną licznie publicznością. Jury w składzie: Jan Łaś – Przewodniczący, Józef Bukowski oraz Walenty Stalmach po długich i burzliwych obradach postanowiło przyznać w kategorii msorzy następujące miejsca:

Dwa równorzędne pierwsze miejsca wywalczyli: Rafał Filipiec oraz Stanisław Tylka.
Dwa równorzędne drugie miejsca zdobyli: Stanisław Gał i Robert Długopolski.
Trzecie miejsce otrzymał Dariusz Bobak.

W zawodach cieśli przyznano:

Dwa równorzędne pierwsze miejsca wywalczyli Roman Stelmach oraz Bolesław Długopolski.
Dwa równorzędne drugie miejsca zdobyli Marek Staszel i Krzysztof Staszel.
Dwa równorzędne trzecie miejsca wywalczyli Marek Zawadzki i Krzysztof Bukowski.

Uroczysta dekoracja cieśli i msorzy odbyła się niedzielnym popołudniem na zakończenie wystawy.

Organizatorami wydarzenia byli:

Powiat Nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Firma Blach – Bud Józef Zborowski

Wystawa dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalnym partnerem imprezy była Polska Fundacja Narodowa.

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, r/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama