Koncert Skalnych i nagrody dla górali na 54. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zespół Skalni z Krakowa wystąpił w ramach koncertu “Siła Korzeni” świętując swoje 70-lecie. Nagrodzono także cztery osoby, które z pokolenia na pokolenie przekazują miłość do gór i góralszczyzny.

Trzeci rok na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbywa się koncert “Siła Korzeni”. Tym razem na scenie pojawił się Zespół Skalni z Krakowa z najwcześniej urodzonymi członkami. Wielopokoleniowy zespół świętował swoje 70-te urodziny.

Przyznano także specjalne nagrody dla osób zasłużonych w przekazywaniu i krzewieniu tradycji. Laureatami nagrody “Siła Korzeni” na 54. MFFZG zostali:

Halina Jawor - wokalistka zespołu Krywań, jednego z najpopularniejszych polskich zespołów z Podhala

Piotr Haza - wybitny multiinstrumentalista, zdobywca wielu nagród w konkursach muzyki regionalnej

Dawid Lubowicz - wybitny, nagradzany skrzypek, aranżer i kompozytor

Bartłomiej Koszarek - regionalista, multiinstrumentalista, tancerz i działacz.

Nagrody i odznaki w kształcie gałązki limby, która poprzez swoje mocne korzenie jest w stanie przetrwa surowe warunki na Podhalu wręczył Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego wraz ze swoim zastępcą Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz Joanną Staszak, naczelniczką Wydziału Kultury oraz Lucyną Galicą-Jurecką, przewodniczącą Komisji Kultury zakopiańskiej Rady Miasta.

- Festiwal to nie tylko piękny śpiew czy taniec, to głównie pokazanie wartości i tradycji podhalańskiego życia, przywiązania do ludzi i ziemi, i to jest właśnie Siła Korzeni - mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Festiwalowy dzień zakończył się projekcją filmu dokumentalnego „Wspólnota Skalnych”.

ms/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama