Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Kampania "Małopolska wolna od dymu tytoniowego"
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest tradycyjnie w trzeci czwartek listopada. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. - Tysiące palaczy starają się w tym dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle palić - przekonuje Ewa Łapsa z nowotarskiego Sanepidu.
Jak dodaje powiatowy koordynator akcji - zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem GIS z 2011 r., do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak (31%) w wieku 15 lat i więcej (23% kobiet i 39 % mężczyzn). Odsetek osób przyznających się do nałogowego palenia nie zmienił się w istotny sposób w porównaniu z 2009 rokiem (29%). Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych. Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku.Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.
Głównym celem akcji antytytoniowych organizowanych w tych dniach jest zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem i pomoc osobom chcącym rzucić palenie (W Polsce ponad 70% palaczy deklaruje chęć zerwania z nałogiem).
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zbiegają się z trzecią rocznicą wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadzającej zakaz palenia w miejscach publicznych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10 poz55 z późn zm.)
Każdy poszukujący motywacji do rzucenia palenia tytoniu i wsparcia w okresie leczenia uzależnienia, może skorzystać z pomocy dzwoniąc do Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel. 0-801 108 108.
1 czerwca br. rozpoczęto realizacje wojewódzkiej kampanii społecznej „Małopolska wolna od dymu tytoniowego” w ramach projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Kampania będzie realizowana od 1 czerwca do marca 2013 r., a jej głównym celem jest wzmocnienie realizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych poprzez edukację pracodawców, pracowników i klientów zakładu pracy.
Podejmowane w ramach kampanii działania będą polegały na edukacji pracodawców w celu eliminacji zagrożenia dymem tytoniowym w zakładzie pracy. Instytucje uczestniczące w projekcie podpiszą deklaracje oraz otrzymają pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych przeznaczony dla pracodawcy, pracownika i klienta.
Przedsięwzięcie jest finansowane przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc (International Union Against Tuberculosis and Lung Disease), we współpracy ze Światową Fundacją ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) oraz ze środków Starosty Krakowskiego.
opr. s/
Więcej na temat
komentarze
reklama