Wizyta Ministra Środowiska na Podhalu
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Na zaproszenie posła Andrzeja Guta-Mostowego, senatora Stanisława Hodorowicza oraz samorządowców z Krościenka i Szczawnicy z gospodarską wizytą w Pieniny przybył wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Głównym punktem pobytu ministra było spotkanie z przedstawicielami samorządów oraz przedsiębiorcami branży turystycznej na temat barier środowiskowych występujących przy inwestycjach narciarskich, które przyciągnęło kilkadziesiąt osób wypełniając po brzegi salę konferencyjną Hotelu „Jan” w Szczawnicy – Szlachtowej.
Dyskusję, której moderatorami byli przewodniczący sejmowej Podkomisji Turystyki Andrzej Gut – Mostowy oraz Burmistrz Miasta Szczawnica Grzegorz Niezgoda poprzedziło wystąpienie ministra Gawłowskiego, który przedstawił z punktu widzenia ministerstwa podstawowe problemy związane z inwestycjami narciarskimi. Opisał problemy z wprowadzaniem przepisów unijnych przyznając, że w resorcie stara się walczyć z nadinterpretacją przepisów, co dotychczas bywało problemem. Ponadto przedstawił zasady i mechanizmy wprowadzania programów „Natura 2000” oraz ograniczenia inwestycyjne wynikające dla tego typu obszarów. Szczegółowo tłumaczył zasady i konieczność tworzenia raportów środowiskowych.Spotkanie przyjęło formę otwartej dyskusji w trakcie której próbowano wychwycić sugestie zmian w prawie tak by z jednej strony ułatwić inwestycje narciarskie, a z drugiej nie szkodzić przyrodzie. Najważniejsze i najbardziej palące problemy związane z inwestycjami turystycznymi przedstawił w formie prezentacji Burmistrz Szczawnicy, wysuwając na pierwszy plan problem dowolności interpretacyjnej prawa, a także małą przejrzystość przepisów. Kolejnym poruszonym przez niego problemem była nadmierna komplikacja procedur, czy też wręcz ich zwielokrotnienie, które mogą przeciągać proces inwestycyjny o całe lata.
Inne poruszane kwestie dotyczyły m. in. odpowiedzialnej gospodarki wodnej, która jest nieodłącznym elementem inwestycji narciarskich. Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na negatywną rolę niektórych organizacji ekologicznych. Tutaj rację zgromadzonym przyznał także minister. Obok organizacji, które wykonują wiele dobrego dla środowiska i przyrody, funkcjonuje szereg nieuczciwych, którym zależy wyłącznie na pieniądzach. Z takimi organizacjami resort środowiska stara się walczyć wszelkimi możliwymi sposobami także we współpracy ze innymi służbami, m.in. ABW. Przedsiębiorcy zwracali uwagę głównie na nadmierne zbiurokratyzowanie i przewlekłość procesów decyzyjnych. Tutaj minister wyraził gotowość do bliskiej współpracy i stworzenia wspólnie ze środowiskiem turystycznym wytycznych dla inwestycji narciarskich. Wytyczne takie mogłyby wprowadzić zapisy stosowane w innych krajach jak np. kryterium obszarowe dla stosowania raportów oddziaływania na środowisko. Takie wytyczne w sposób znaczący ułatwiłyby inwestycje. Minister poprosił posła Guta-Mostowego o pośrednictwo ze środowiskiem branży narciarskiej i zebranie wspólnie przygotowanych propozycji zapisów w wytycznych oraz propozycji zmian w prawie. Ze swej strony poseł Raś zapewnił, że jak tylko takie wytyczne będą gotowe nada im bieg w sejmie. Na zakończenie podziękował gospodarzom jak i wszystkim przybyłym za „dobra rozmowę o sprawach trudnych”
źródło: Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego
Więcej na temat
komentarze
reklama