Młody dokumentalista

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zainaugurowano konkurs literacko-dokumentalny „Młody dokumentalista 2023/2024”, który odbędzie się pod hasłem „...bo ratujemy życie”, w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów oraz ustanowieniem przez Sejm roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.

10 września 2023 r. papież Franciszek włączył do grona błogosławionych Kościoła katolickiego rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej na Podkarpaciu oraz ich siedmioro dzieci. Wszyscy oni zostali 24 marca 1944 r. zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów.

– Finał konkursu przypadnie w 2024 r., Roku Rodziny Ulmów, gdy uczcimy 80. rocznicę śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Ulmowie symbolizują tysiące Polaków, którzy ryzykowali życiem własnym, swoich współmałżonków i dzieci, aby ratować ludność żydowską i jej pomagać – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. – Z Małopolski chcemy przywołać postaci tak znane jak choćby rodzina Baranków z Siedlisk, zamordowaną w marcu 1943 r., czy mniej znane, ale przypominane m.in. przez IPN rodziny Kucharskich i Książków zamieszkałych w okolicach Kozłowa. Chcemy też sięgnąć pamięcią do Tadeusza Pankiewicza i Apteki Pod Orłem. Być może dzięki młodzieży, która weźmie udział w tym konkursie uda się odkryć nowe, nieznane przypadki, nowe nieznane historie i życiorysy Polaków, którzy ratowali Żydów w latach II wojny światowej – dodał dr Musiał.

Przypomniał ponadto o Radzie Pomocy Żydom kryptonim „Żegota” – instytucji powołanej w ramach Polskiego Państwa Podziemnego.
W konferencji prasowej wzięli także udział: małopolska kuratora oświaty Barbara Nowak oraz dyrektorzy wydziałów katechetycznych Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej i Kurii Diecezjalnej w Tarnowie – ks. Konrad Kozioł i ks. dr Andrzej Jasnos.

Celem konkursu jest odkrycie i opisanie historii Polaków ratujących Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945, a także wskazanie na istotną rolę młodego pokolenia dla zachowania pamięci o bohaterskich i szlachetnych postawach Polaków w czasie II wojny światowej. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski.

Zadanie konkursowe polega na napisaniu reportażu jako pracy indywidualnej, poświęconej wybranej osobie lub osobom (np. rodzinie) – Polakom ratującym Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945.

Patronat honorowy nad projektem objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż i dr Wanda Półtawska.

Fot. IPN Kraków

źródło: ipn.gov.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama