Drogowcy szykują się do zimy
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Krakowski oddział GDDKiA zgromadził już prawie 35 tysięcy ton soli przed nadchodząca zimą. Poza tym, drogowcy przygotowali prawie 10 tysięcy ton piasku i ponad 200 jednostek sprzętu.
Poniżej informacja od Generalnej Dyrekcji Dróg Krakowych i AutostradZapełniamy magazyny
W 30 magazynach zgromadziliśmy jak dotąd 34,7 tysiąca ton soli. Poza tym kończymy budowę dwóch nowych magazynów (w Gruszowcu w powiecie limanowskim i w Mochnaczce Wyżnej w powiecie nowosądeckim), z których planujemy korzystać już tej zimy.
W ostatnich 5 latach zużywaliśmy średnio 32,5 tysiąca ton soli każdej zimy. Statystycznie więc na nadchodzący sezon odśnieżania jesteśmy przygotowani, ale cały czas gromadzimy zapasy i będziemy je uzupełniać w miarę potrzeb w najbliższych miesiącach.
Najwięcej soli w ostatnich latach zużyliśmy podczas zimy 2020/2021. Było to 42,5 tysiąca ton. Ponad połowę mniej (17,7 tysiąca ton) wykorzystaliśmy rok wcześniej. Różnice pomiędzy poszczególnymi sezonami odśnieżania są, jak widać, bardzo duże, dlatego musimy być przygotowani na różne scenariusze.
Poza solą dysponujemy też 9,5 tysiącami ton piasku. Sól to podstawowy materiał, który wykorzystujemy, żeby zapobiec powstaniu na drodze oblodzenia. Piasek jest składnikiem dodatkowym, który ma poprawić przyczepność na drodze. Mówiąc językiem fachowym, służy do uszorstnienia nawierzchni.
Jak długo trwa zima?
Na tak postawione pytanie drogowiec odpowie - to zależy. Zależy od tego, jaką zimę mamy na myśli. Kalendarzowa trwa 3 miesiące. Kontraktowa, czyli przewidziana w umowie na budowę drogi przerwa w realizacji kontraktu, co do zasady też trwa 3 miesiące, od połowy grudnia do połowy marca. Co do zasady, bo w górach, ze względu na ostrzejszy klimat, ta przerwa jest dłuższa i trwa 4 miesiące, od początku grudnia do końca marca.
Zima rozumiana jako czas stałego przygotowania do odśnieżania dróg trwa najdłużej, bo aż 7 miesięcy. Nasze służby są w stanie gotowości od początku października do końca kwietnia. W sezonie mamy do dyspozycji ponad 160 jednostek sprzętu do odśnieżania dróg – solarek z pługiem oraz pługów zwykłych i wirnikowych. Mamy też 50 pojazdów do odśnieżania chodników.
Standardy utrzymania
Nasze drogi w zimie utrzymujemy zgodnie z odpowiednimi standardami:
I (257,5 km) - jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami, nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śnieg może zalegać do 4 godzin, natomiast błoto pośniegowe może występować do 6 godzin. Ten standard dotyczy autostrady A4, dróg ekspresowych S7 i S52, drogi krajowej DK7;
II (489,3 km) - jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami. Po ustaniu opadów śnieg może zalegać do 4 godzin, natomiast błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu nieutrudniająca ruchu może występować do 6 godzin. W tym standardzie utrzymujemy DK44, DK47, DK52, DK73, DK79 i DK94 oraz DK28 od Nowego Sącza do granicy z województwem podkarpackim i DK75 od Brzeska do Nowego Sącza;
III (222,6 km) - jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości. Śnieg, grubsza warstwa zjeżdżonego śniegu i zaspy mogą występować do 6 godzin od ustania opadów śniegu. Ten standard dotyczy DK49, DK87, DK28 od Zatora do Nowego Sącza i DK75 od Krakowa do węzła Targowisko oraz od Nowego Sącza do granicy ze Słowacją.
Gdzie zasięgnąć informacji?
Informacje o utrudnieniach drogowych publikujemy na naszej stronie internetowej https://drogi.gddkia.gov.pl/
źródło: GDDKiA
Więcej na temat
komentarze
reklama