Duch cysterski w blasku multimedialnych fontann (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Park historyczno – przyrodniczy, upamiętniający Zakon Cystersów w Szaflarach został uroczyście otwarty i poświęcony. Wydarzenie uświetnił multimedialny laserowy pokaz fontann, wypełniony obrazami i muzyką, który przyciągnął tłumy, mimo niesprzyjającej pogody.
Park przypominający o obecności cystersów na terenie Szaflar przed blisko 800 laty, poświęcił o. Wincenty Zakrzewski, przeor Klasztoru OO. Cystersów w Szczyrzycu. W modlitwie nawiązał do Ogrodu Oliwnego, mówiąc, że takie wyjątkowe miejsca w naturze sprzyjają modlitwie i skupieniu. – Ten park niech będzie miejscem odpoczynku, jako miejsce spotkań, wymiany dobrych myśli – mówił, podkreślając, że to tu kiedyś biali mnisi przynieśli swe błogosławieństwo. – Niech ono dalej działa – mówił, święcąc nowe miejsce rekreacji na mapie Szaflar.Wójt Rafał Szkaradziński przypomniał lata przygotowań do inwestycji, trudności z nią związane i kolejne etapy, które doprowadziły do powstania parku i renowacji zabytkowej wikarówki w ramach projektu transgranicznego Interreg pn. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”.
– Tu jest wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie. To ziarno, które zasiali tu kiedyś cystersi wydaje plon, rozwijacie te talenty, którymi zostaliście obdarzeni – mówił minister Edward Siarka, podkreślając, że Szaflary wybijają się na tle innych gmin Polski, a ponieważ wydarzenie było w dniu Święta Odzyskania Niepodległości dodał, że powinno się pamiętać, że „wolności nie dostaje się na zawsze”.
Epicki spektakl opowiadający o początkach Zakonu Cystersów na podhalańskiej ziemi przygotowała wraz z dziećmi i mieszkańcami gminy Szaflary siostra zakonna Renata Janeczko ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Imienia Jezus, która prowadzi amatorską grupę teatralną. Kolejne sceny inscenizacji ukazywały przybycie cystersów na tzw. „Teritorium Ludemir”, darowane aktem fundacyjnym przez Teodora Gryfitę w 1234 roku, co dało początek Klasztorowi OO. Cystersów i kolonizacji tego terenu. Następne akty spektaklu ukazywały trud zagospodarowania bezludnej ziemi przez zakonników, początki osadnictwa na tym terenie, rodzący się kult Matki Bożej, który przynieśli ze sobą cystersi. Spektakl zakończyła wspólna pieśń ze słowami nowenny do Matki Bożej Szaflarskiej, której feretron na scenę wniosły panie z Koła Gospodyń Wiejskich, ubrane w archaiczne stroje z epoki.
Główna atrakcja wydarzenia nastąpiła o zmroku. Był to niesamowity spektakl światła, dźwięków i tańczących w rytm chorałów gregoriańskich strumieni i kaskad wody z fontann, poprzedzony prologiem o symbolice wody w duchowości i w charyzmacie cystersów. Spektakl ukazywał kolejne ważne daty w dziejach Zakonu Cystersów na świecie, na ziemiach polskich i terytorium Podhala. Drugi wątek który był ilustrowany muzyką, ważnymi datami i obrazami ukazywał nierozerwalny związek historii Zakonu Cystersów z historią Szaflar. Finał w postaci monumentalnej kaskady i laserowej iluminacji przestrzeni parku został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.
Dla mieszkańców i licznie przybyłych gości stoły pełne potraw i wszelkich regionalnych smakołyków przygotowały panie ze wszystkich kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Szaflary.
Gmina Szaflary we współpracy z Obec Spišská Teplica realizują transgraniczny projekt pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Tekst: Urząd Gminy Szaflary
Zdjęcia: GCKPiT Szaflary
Więcej na temat
komentarze
reklama