Smoczym szlakiem po Krakowie (video)
Smok i Kraków związani są od zawsze. Mieszkańcy grodu Kraka również darzą tego potwora wyjątkową sympatią i to właśnie oni, w ramach projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego sprawili, że smoki pojawią się w nowych miejscach Krakowa.
Pomysł nie jest nowy, Wrocław opanowały krasnele, w Zielonej Górze co krok spotykamy bachusiki ale od dziś w Krakowie odkrywać będziemy smoki.Smok Geodeta, Smok Turysta, Smok Malarz, Smok z mapą, Smok z latawcem, Smok Filmowiec i Smok Wodny zapoczątkują smoczy szlak. Ich montaż rozpoczął się dzisiaj.
− Wiem, że wielu mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim poparło projekt smoczego szlaku. Dziękuję artystom, rzeźbiarzom i wykonawcom, którzy pomogli nam przygotować smoki oraz zrealizować projekt. Myślę, że dzięki tym niegroźnym potworom, których obecność w Krakowie nawiązuje do znanej wszystkim legendy, spacery po wybranych miejscach miasta będą teraz jeszcze ciekawsze. I będzie to atrakcja nie tylko dla najmłodszych – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który uczestniczył w spotkaniu medialnym towarzyszącym montażowi pierwszej z rzeźb – przy al. Dembowskiego.Pomysłodawcami projektu smoczych figur w przestrzeni miasta są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa, a do spacerowania smoczym szlakiem mieszkańców i gości odwiedzających miasto zaprosi Wydział ds. Turystyki.
Krakowskie potwory nie będą ani ziały ogniem, ani też nie będą szczególnie groźne. Będą za to nawiązywać do miejsc, w których zagoszczą na dłużej. W jaki sposób? Krakowianie i goście na pewno z łatwością rozszyfrują te nawiązania. Figury zostaną połączone w trasę − każda z nich zostanie wyposażona w informację związaną z atrybutami smoka, które będą nawiązywały do historii i tradycji danego miejsca. Informacje te będą zawarte na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych.
Kolejne smoki w przyszłym roku
W przyszłym roku w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć kolejnych, gotowych już figur smoków – także przygotowanych w ramach realizacji projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Będą to: Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego), Smok z Metrem (ul. Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja), Smok z Literą K (skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki), Smok Żołnierz CK (Rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków), Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ), Smok Astronom(ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego), Smok Lajkonik (skwer Konika Zwierzynieckiego), Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki), Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A) oraz Smok Romantyk (przy kładce o. Bernatka).
źródło: krakow.pl