Rekordowy Konkurs Szopek Krakowskich (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zgodnie z wieloletnią tradycją w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. Padający śnieg nie przeszkodził w pobiciu rekordu – do 81. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 232 szopki.

Do konkursu zgłoszono - po raz pierwszy drogą elektroniczną - 232 szopki, co jest absolutnym rekordem. Dotychczas najwięcej było ich – jeszcze przed pandemią – 230. W ubiegłym roku o nagrody walczyli twórcy 140 szopek.

– Bardzo się z tego cieszę, bo oznacza to, że podjęta przez nas praca, mająca na celu konsekwentne wzmacnianie tej pięknej tradycji, przynosi efekty – mówił Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. – Bardzo ciekawy jestem, ile z tych szopek jest dziełem młodych twórców, którzy poszerzą szopkarskie środowisko – dodaje.

Autorzy szopek:

  • szopek dorosłych zgłoszono 77 (duże – 12, średnie – 22, małe – 24, miniatura – 19)
  • szopek rodzinnych zgłoszono 19
  • szopek młodzieżowych zgłoszono 6
  • szopek dziecięcych indywidualnych zgłoszono 68.Szopek szkolnych zgłoszono 45
  • szopek w nowej kategorii OFF zgłoszono 17.

Szopki krakowskie wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku, a w 2018 roku także na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wczoraj od godziny 10 do 12 szopki prezentowae były pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku. Po hejnale z wieży Bazyliki Mariackiej korowód szopek wyruszył wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic na scenę gdzie odbyła się prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenieśli swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 10 grudnia o godzinie 14.00 na sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Jak każe tradycja, szopki będą pokazane publiczności od 11 grudnia do 25 lutego 2024 roku na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.


fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

źródło: krakow.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama