Kolejka na Gubałówkę ma 85 lat

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Została uruchomiona 20 grudnia 1938, liczy ponad 1300 m długości, a jej budowę zakończono po 168 dniach. Do dziś stanowi jedną z głównych atrakcji Zakopanego. Mowa o kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, która w tym roku świętuje swoje 85 urodziny. Z tej okazji PKL zapraszają w sobotę 16 grudnia na wspólne celebrowanie jubileuszu i niezwykłą podróż śladem kolei na Gubałówkę.

20 grudnia 1938 r. na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) wyruszył pierwszy wagonik kolei linowo-terenowej, który trasę pokonywał w zaledwie parę minut i jednorazowo mógł zabrać ponad 80 osób w górę i tyle samo w dół. Kolej stała się również kluczowym transportem na Gubałówkę, czyli miejsce gdzie rozwijało się narciarstwo oraz życie kulturalne miasta. I choć od tamtego czasu sporo się zmieniło w zakopiańskim ośrodku PKL, to nie zmieniło się jedno – mieszkańcy Podhala oraz turyści odwiedzający Zakopane mogą wyruszyć w podróż na najbardziej lubianą w kraju górę, delektować się widokiem na panoramę Tatr, a także spędzić czas aktywnie.
 

Na świętowanie 85 urodzin kolei linowo-terenowej na Gubałówkę PKL zapraszają 16 grudnia od godziny 11:00 do 17:00. Goście wezmą udział w wyjątkowych wydarzeniach, które przybliżą niezwykłą historię oraz tradycje na Gubałówce. Będzie okazja, by podziwiać stylową modę z lat 30, pokaz najmodniejszych strojów zimowych, które królowały na stoku i nie tylko, a także eleganckie suknie i wieczorowe kreacje. 

Animator ubrany w retro strój narciarski i drewniane narty opowie o niezwykłej historii gubałówkowych sportowych tradycji.  
Uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych historii, ale również wziąć udział w integracyjnych zabawach. Nie zabraknie interesujących konkurencji, które nawiążą do tradycji Podhala. Ceprostrada, rzut podkową do celu czy kręgle z całą pewnością pozwolą na integrację po góralsku.

O godzinie 15:00 w Cafe Gubałówka na wzniesieniu serwowane będzie urodzinowe ciasto. Nastrój dodatkowo podkręci Kraina Światła. 
 

mat. prasowy, s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama