Będzie dodatkowy zespół ratownictwa medycznego w Zakopanem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zdecydował o złożeniu wniosku o uruchomienie dodatkowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego stacjonującego w Zakopanem. Kierunek takich działań – wzmacniających system zabezpieczenia powiatu tatrzańskiego – wynika z ustaleń z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.

Wniosek zostanie przekazany do zaopiniowania do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – dysponenta środków na działanie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w województwie.

- Jest to odpowiedź na głosy środowiska reprezentującego ratowników medycznych pracujących na Podhalu, ale też wewnętrznych analiz, z którymi się zapoznałem. Bezpieczeństwo i zdrowie to tematy newralgiczne. Mówimy jednym głosem z Panią Minister Izabelą Leszczyną. Wszyscy mamy świadomość specyficznych warunków, jakie panują w powiecie tatrzańskim w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym, uprawianiem sportów zimowych i turystyki wysokogórskiej. Stąd też starania zmierzające do uruchomienia dodatkowego 12-godzinnego zespołu ratownictwa medycznego w Zakopanem są w pełni uzasadnione i traktujemy je priorytetowo. Pozostaję w kontakcie zarówno z Panią Minister, jak i Panią Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, aby sprawę dodatkowego ZRM-u w Zakopanem doprowadzić do szczęśliwego finału – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jak Klęczar.

Ratownicy medyczni apelowali do mieszkańców powiatu tatrzańskiego, by uczyć się pierwszej pomocy, bo oni mogą nie docjechać na czas - o sprawie pisał portal podhale24.pl

Przypomnijmy. Wojewoda samodzielnie nie wprowadza zmian do „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”. Może natomiast przedstawić propozycje zmian Ministrowi Zdrowia, który podejmuje w tym zakresie ostateczną decyzję. Od 1 stycznia 2023 roku wojewodowie nie dysponują środkami na działanie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w danym województwie. Całość środków pozostaje w dyspozycji  Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Na dziś w całym Powiecie Tatrzańskim stacjonują tylko trzy karetki pogotowia ratunkowego. W okresie sezonów: letniego i zimowego dodawany jest czwarty ambulans. Poza mieszkańcami, pomocy oczekują tu także dziesiątki tysięcy turystów spędzającymi tu ferie i wakacje.


oprac. wo/
 

źródło: małopolska.uw.gov.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama