Zmarł ks. prof. Arkadiusz Baron

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

16 lutego 2024 r. zmarł nagle ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron, były prorektor i dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII, o czym informuje pogrążona w żalu wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. prof. dr hab. Arkadiusz Baron, teolog i profesor nauk teologicznych. W latach 2010-2014 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w latach 2014-2020 był dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Był też kierownikiem Katedry Patrologii i Historii Dogmatu Wydziału Teologicznego UPJPII. 

Arkadiusz Baron urodził się w 1960 roku w Żywcu. Po maturze zdanej w tamtejszym liceum ogólnokształcącym wstąpił w 1979 roku do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Na podstawie odbytych studiów, przedłożonej pracy z zakresu patrologii oraz złożonego egzaminu magisterskiego uzyskał w 1985 roku tytuł magistra teologii. Przez rok (1985-1986 r.) pełnił posługę wikariusza w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie. Studia licencjackie odbył na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W maju 1987 złożył pracę licencjacką pt. Łacińskie komentarze okresu patrystycznego do Listu św. Pawia do Tytusa. Studium porównawcze pod kierunkiem ks. doc. dr. hab. Edwarda Stańka, którą obronił w czerwcu 1987 roku składając egzamin licencjacki.

Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie podjął studia doktoranckie w Instytucie Katolickim w Paryżu w latach 1987-1988. Następnie kontynuował naukę w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie w latach 1988-1993, gdzie uzyskał doktorat z teologii oraz nauk patrystycznych na podstawie pracy L'inno cristologico Phil. 2, 5-11 nell'esegesi di Mario Vittorino. Studio analitico.

Po powrocie do Polski w 1994 roku, podjął pracę jako asystent w Katedrze Patrologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1996-1997 wykładał patrologię w Salvatorian Major Seminary w Morogoro w Tanzanii, afiliowanym do Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie, gdzie wykładał w języku angielskim poza patrologią również metodologię teologiczną oraz uczył greki biblijnej i łaciny. Po powrocie do kraju kontynuował pracę adiunkta na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 

W październiku 2006 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie patrologii, następnie uzyskał tytuł profesora. Był kierownikiem Katedry Historii Dogmatu na Wydziale Teologicznym PAT/UPJPII. Od 2009 do 2010 roku był prodziekanem tego Wydziału. W latach 2010-2014 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPJPII. W 2014 roku został wybrany dziekanem Wydziału Teologicznego, którą to funkcję sprawował do 2020 roku. 

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie prowadził do chwili obecnej wykłady z patrologii, metodyki nauk humanistycznych oraz seminarium naukowe z patrologii i historii dogmatu. Był kierownikiem Katedry Patrologii i Historii Dogmatu. Ponadto, wykładał patrologię w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.

Jego zainteresowania i praca naukowa obejmowały tematy inkulturacji chrześcijaństwa w starożytności oraz wpływu światopoglądu na rozumienie i wdrażanie w życie wyznawanych prawd i zasad. Arkadiusz Baron był współredaktorem Myśli Teologicznej oraz serii patrystycznej Źródła Myśli Teologicznej. Ponadto tłumaczył teksty soborowe i synodalne oraz komentarze patrystyczne, między innymi do ksiąg biblijnych (Augustyn z Hippony, Jan Chryzostom, Hieronim, Mariusz Wiktoryn, Pelagiusz).

Społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest pogrążona w żałobie. Wspominamy oddanie pracy naukowej Księdza Profesora Arkadiusza Barona, Jego nieoceniony wkład w rozwój naszej uczelni i niezwykle budującą postawę duchownego.

Prosimy dobrego Boga, aby poprowadził Go drogą wiecznej Jasności i otoczył Miłością. 

A wszystko co czynił Ksiądz Profesor, Jego mądrość i poświęcenie dla nauki i naszej uczelni niechaj pozostaną z nami jako światło dla nas na dziś i przyszłe dni. 

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie.

źródło: mat. prasowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama