Dzień Służby Cywilnej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Wojewody Małopolskiego, przyznał pracownikom MUW w Krakowie Medale za Długoletnią Służbę: 3 Złote, 1 Srebrny i 4 Brązowe.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali… Te słowa wybrzmiały podczas uroczystości z okazji Dnia Służby Cywilnej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Medale za Długoletnią Służbę pracownikom Urzędu Wojewódzkiego wręczyli wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek. W uroczystości uczestniczyła dyrektor generalna Lucyna Gajda.Za Długoletnią Służbę
– Praca w służbie cywilnej to aktywność na rzecz naszej Ojczyzny i jej mieszkańców. To przede wszystkim zapewnianie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej. Medale, które mieliśmy przyjemność wręczyć, są podziękowaniem właśnie za ten trud, pełen profesjonalizm i serce, jakie wkładają Państwo w wykonywanie obowiązków służbowych. Z okazji Dnia Służby Cywilnej życzę Państwu szczęścia i pomyślności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
– Pragnę Państwu podziękować za nieoceniony wkład w rozwój naszego Urzędu i Małopolski. Codzienna praca, oddanie i zaangażowanie służby cywilnej są filarem państwa. Dzień Służby Cywilnej to także okazja do wyróżnienia pracowników administracji. Gratuluję odznaczonym i życzę nieustającej pogody ducha w podejmowaniu kolejnych wyzwań – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Korpus służby cywilnej MUW
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie pracuje ponad 1,5 tys. osób. Tysiąc z nich należy do korpusu służby cywilnej (w tym ponad 800 kobiet).
– Państwa zaangażowanie, profesjonalizm i oddanie są fundamentem skutecznego i efektywnego realizowania powierzonych nam zadań. Każdy z Państwa, niezależnie od profesji, zajmowanego stanowiska i rodzaju wykonywanych obowiązków, wnosi nieoceniony wkład w budowanie sprawnej i silnej administracji. Dziękując za codzienną pracę, życzę Państwu wszelkiej pomyślności – mówi dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.
17 lutego – Dzień Służby Cywilnej
Nowelizacja z 14 kwietnia 2023 r. ustawy o służbie cywilnej ustanowiła Dzień Służby Cywilnej. Przypada on 17 lutego – w rocznicę uchwalenia przez Sejm II Rzeczypospolitej ustawy o państwowej służbie cywilnej. W tym roku oficjalnie obchodzimy to święto po raz pierwszy. Ustawowe umocowanie Dnia Służby Cywilnej potwierdza jego znaczenie jako czynnika identyfikacji i konsolidacji członków korpusu służby cywilnej. Korpus ten to środowisko zawodowe, którego celem jest zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania państwa polskiego.
– Chciałbym podkreślić, że musimy uczynić wszystko, aby współczesna polska administracja mogła z dumą nawiązywać do tych chlubnych tradycji. Dlatego pragnę Państwa zapewnić, że rząd z całą determinacją będzie pracował nad podniesieniem prestiżu i wzmocnieniem służby cywilnej, której rangę w ostatnich latach sukcesywnie obniżono. Jestem przekonany, że troska o wzrost znaczenia i profesjonalizmu polskiej administracji wpłynie pozytywnie na zwiększenie potencjału rozwojowego całego kraju. Wszystkim członkom korpusu służby cywilnej, którzy każdego dnia z poświęceniem wykonują swą pracę, składam wyrazy uznania i najlepsze życzenia. To między innymi dzięki Wam Polska staje się nowoczesnym państwem, cieszącym się silną pozycją międzynarodową. Życzę Państwu wielu sukcesów w pracy zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – napisał premier Donald Tusk w specjalnym liście skierowanym do członków korpusu służby cywilnej.
– Oficjalnie już ustanowiony Dzień Służby Cywilnej ma być przede wszystkim świętem członków korpusu służby cywilnej. Powinien więc służyć budowie etosu służby oraz umacnianiu poczucia tożsamości i konsolidacji naszego środowiska. Liczy ono prawie 120 tysięcy osób i pomimo swojego zróżnicowania bez wątpienia ma bardzo ważne cechy wspólne. Wszyscy służymy tej samej sprawie – zapewnieniu sprawnego i efektywnego funkcjonowania państwa, niezależnie od zmian politycznych i personalnych na szczytach władzy i niezależnie od naszych osobistych poglądów na różne kwestie życia społecznego – przekazuje szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański.
Co to jest służba cywilna?
Służba cywilna to przede wszystkim ludzie – członkowie korpusu służby cywilnej.
Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej, niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów.
Ich obowiązkiem jest wykonywanie powierzonych zadań w sposób zawodowy, rzetelny i bezstronny. Członkowie korpusu służby cywilnej są neutralni politycznie. Zasady służby cywilnej i zasady etyki korpusu służby cywilnej zostały zawarte w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, ustawie o służbie cywilnej oraz zarządzeniu nr 70 Prezesa Rady Ministrów.
Budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa to najważniejsze cele i zadania, które mają wypełnić członkowie korpusu służby cywilnej. Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia.
Konstytucyjnym zwierzchnikiem służby cywilnej jest Prezes Rady Ministrów. To właśnie premier powołuje i nadzoruje pracę szefa służby cywilnej.
Natomiast Szef Służby Cywilnej jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Obsługę Szefa Służby Cywilnej oraz Rady Służby Publicznej zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – przede wszystkim Departament Służby Cywilnej, a także inne departamenty (np. Departament Prawny, Departament Spraw Obywatelskich). Szef Służby Cywilnej realizuje zadania określone w ustawie przy pomocy dyrektorów generalnych urzędów.
Służba cywilna funkcjonuje na podstawie m. in.:
• Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483),
• ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2022 poz. 1691).
Działania służby cywilnej regulują także inne ustawy oraz liczne rozporządzenia i zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i Szefa Służby Cywilnej.
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
Więcej na temat
komentarze
reklama