Tydzień Zdrowia Kobiet
W Małopolskim NFZ od 4 marca trwa Tydzień Zdrowia Kobiet. Panie zachęcane są do regularnych badań i zdrowych nawyków.
Profilaktyka nie jest w naszym kraju sportem narodowym. Choć kobiety do swojego zdrowia przykładają większą wagę niż mężczyźni, wiele z nich do gabinetów lekarzy zgłasza się dopiero z niepokojącymi objawami choroby, pomijając regularne „przeglądy” organizmów. W ub. roku w bezpłatnym programie profilaktyki raka piersi w Małopolsce zbadało się ponad 75 tys. kobiet, cytologię w programie przesiewowym wykonały 34 tys. kobiet. To zaledwie niewielka część wszystkich pań uprawnionych do korzystania z profilaktyki finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.- Regularne badania to po pierwsze szansa, by upewnić się, że jesteśmy zdrowe. Myślmy o profilaktyce wtórnej właśnie w ten sposób – wykonuję cytologię, mammografię czy kolonoskopię, bo chcę potwierdzić, że nic niepokojącego się nie dzieje. A jeśli jest inaczej, dostanę szansę, by zareagować na wczesnym etapie choroby, gdy łatwiej o skuteczne leczenie – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – O naszym zdrowiu w większości decydujemy sami, naszymi codziennymi wyborami. Podczas Tygodnia Zdrowia Kobiet chcemy o tym przypominać Małopolankom i zachęcać je, by korzystały z narzędzi Narodowego Funduszu Zdrowia, które ułatwiają dbanie o swój organizm. Mowa nie tylko o bezpłatnych programach profilaktycznych, ale również serwisie ze zdrowymi jadłospisami czy programach treningowych – wskazuje.
Podczas Tygodnia Zdrowia Kobiet każda z pań, która odwiedzi krakowską salę obsługi klientów (ul. Wadowicka 8W), otrzyma od naszych doradców ds. profilaktyki kompleksową informację o wszystkich takich narzędziach. Będziemy mówić o zaletach szczepień przeciwko HPV, promować regularną mammografię czy cytologię, zdrowe gotowanie z portalem Diety NFZ, badania serca w programie CHUK. Ostatni dzień akcji – poniedziałek 11 marca – zostanie poświęcony zdrowiu mężczyzn.
Do zrobienia dla siebie czegoś zdrowego zachęcimy Małopolanki także w trakcie wydarzeń specjalnych. Nasi doradcy będą m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Targu i Nowym Sączu oraz podczas specjalnego dyżuru w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, który dziś jeszcze trwa do 13: przy naszym stoisku można wykonać m.in. bezpłatnie analizę składu ciała. Daje ona odpowiedź na pytanie o masę ciała, zawartość w organizmie wody, tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. To wartości, które warto znać, bo unikanie nadwagi i otyłości jest jedną z podstawowych zasad profilaktyki chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów.
Panie, które nie będą mogły się z nami spotkać, zachęcamy do rozmowy z konsultantami Telefonicznej Informacji Pacjenta. Przez cały dzień trwać będzie tam specjalny dyżur profilaktyczny. Dzwoniąc pod numer 800 190 590, każda kobieta uzyska pełną wiedzę na temat wszystkich zalecanych badań profilaktycznych. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie taką diagnostykę wykonać.
Co jeszcze w Tygodniu Zdrowia Kobiet:
6 marca: Różowa środa z Amazonkami w MOW NFZ, Kraków, sala obsługi klientów MOW NFZ, ul. Wadowicka 8W, godz. 12-14;
6 marca: akcja profilaktyczna MOW NFZ przy mammobusie, Kraków, ul. Norymberska 1, godz. 10-13;
6 marca: Tydzień zdrowia kobiet w Zespole Przychodni Specjalistycznych, Tarnów, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1, godz. 9-12;
7 marca: dyżur ekspertów ZUS w MOW NFZ, Kraków, sala obsługi klientów, Wadowicka 8W, godz. 12-14;
8 marca: stoisko informacyjne MOW NFZ, ZUS Oddział Nowym Sączu, ul. Henryka Sienkiewicza 77, godz. 10-12
8 marca: stoisko informacyjne MOW NFZ, ZUS Inspektorat w Nowym Targ, ul. Królowej Jadwigi 10, godz. 10-12;
9 marca: stoisko informacyjne MOW NFZ, Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych, Kraków, ul. Zabłocie 22, godz. 9-16
źródło: mat. prasowe