Lexus utknął między rogatkami przejazdu kolejowego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Mieszkanka Czarnego Dunajca wjechała samochodem na przejazd kolejowy, kiedy opuszczanie zapór już się rozpoczęło. Kobieta utknęła pomiędzy szlabanami. Na szczęście nie doszło do tragedii, gdyż maszynista nadjeżdżającego pociągu w porę wyhamował.

Konsekwencje takiego wjazdu na przejazd kolejowy mogły być dużo bardziej tragiczne i kierująca mogła swoim zachowaniem doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym.

Do bardzo groźnej sytuacji doszło w czwartek 18 kwietnia br. na ulicy Ludźmierskiej w Nowym Targu. Kierująca samochodem osobowym marki Lexus wjechała na przejazd kolejowy pomimo tego, że opuszczanie zapór już się rozpoczęło. Z uwagi na duże natężenie ruchu nie miała możliwości kontynuowania jazdy. Kobieta co prawda zjechała z torowiska, jednak utknęła pomiędzy opuszczonymi rogatkami, kiedy nadjechał pociąg. Na szczęście maszynista w porę zareagował i zdążył wyhamować. Nie doszło do kontaktu pomiędzy pojazdami i nikomu nic poważnego się nie stało. Pasażer samochodu podniósł rogatkę i kobieta odjechała. Dyżurny ruchu kolejowego o całym zdarzeniu powiadomił dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Informacja o zdarzeniu wraz ze zdjęciami bardzo szybko pojawiła się również w mediach. Policjanci ustalili właściciela lexusa i miejsce jego zamieszkania. Okazało się, że lexusem w chwili zdarzenia kierowała 64-letnia kobieta. Za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem karnym w kwocie 2000 złotych oraz 15 punktami karnymi.
Kobieta miała bardzo dużo szczęścia. W tym przypadku pociąg nie jechał z największą prędkością, gdyż za przejazdem znajduje się stacja kolejowa i maszynista zdążył w porę zareagować, wyhamować i udało się w bezpiecznym miejscu zatrzymać pociąg.

Pamiętajmy, aby w rejonie przejazdu kolejowego zachować szczególną ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów. Natomiast w sytuacji kryzysowej nie wolno ryzykować, należy zjechać z torów, nawet jeśli będzie to wymagało wyłamania rogatki. Niewielka siła nacisku pozwoli bezpiecznie wyłamać zapory.

Policjanci przypominają !!!

  • kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez niego, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory kierujący winien upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • kierujący powinien prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym należy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.


Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

źródło: Małopolska Policja

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama