W niedzielę w Teatrze Witkacego - spotkanie poświęcone m.in. historii kolei na Kasprowy Wierch

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W niedzielę 23 grudnia w Teatrze Witkacego zaprezentowane będą filmy "Nasz Kasprowy" i "Polska Kocha Góry". Jak przypomina Łukasz Chlebowski - Polska Kocha Góry to kampania społecznego poparcia dla idei zachowania tożsamości spółki Polskie Koleje Linowe S.A.

Prezes Polskich Kolei Górskich dodaje, że kampania jest wyrazem poparcia udziału Gmin Tatrzańskich, będących akcjonariuszami PKG S.A., w prywatyzacji PKL.

"Kocham Polskie góry i dlatego popieram inicjatywę… „Kocham Polskie Góry”. Jeśli ma dojść do prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, to jestem za tym, aby zostały one w naszych rękach, rękach tatrzańskich samorządów" - powiedział Adam Małysz. Z kolei Justyna Kowalczyk stwierdziła: "Kolej linowa na Kasprowy Wierch to najważniejsza część Zakopanego. Zakopane to właśnie ta kolej. Nie sprzedawajmy jej, jakby nie miała dla nas, Polaków, sentymentalnego znaczenia. Ma znaczenie! Każdy z nas ma zdjęcie z Kasprowego Wierchu, pamięta każdą przygodę i frajdę z tej wyjątkowej, narciarskiej góry".

Film "Nasz Kasprowy" otrzymał Nagrodę Publiczności podczas zakończonego właśnie 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. To pełna archiwaliów i wspomnień opowieść o historii kolei na Kasprowy Wierch i przede wszystkim o ludziach z nią związanych. Wielu z nich już odeszło, podobnie jak stara kolej na Kasprowy Wierch. Film przywołuje niezwykłą historię ludzi i miejsca. Miejsca, które łączy kolejne pokolenia miłośników Tatr, narciarzy, turystów, pracowników kolei.

W programie uroczystego spotkania wigilijnego znajdą się: projekcja filmów, poczęstunek wigilijny i góralskie kolędowanie. Spotkania i projekcje filmów odbędą się w godzinach 15:00 i 17.30.

Na spotkanie zapraszają: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher, Rafał Sonik - prezes Gemini Holdings, Łukasz Chmielowski - prezes zarządu Polskie Koleje Górskie SA.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów - podsumowuje Łukasz Chmielowski.

opr. s/ zdj. arch. PKL
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama