Rozpoczyna się zakopiańska Wiosna Jazzowa

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wyjątkowy jubileusz, Międzynarodowy Dzień Jazzu, wspaniałe gwiazdy, goście z zagranicy i publiczność, która oklaskiwać będzie artystów w kilku lokalizacjach w Zakopanem. Już po raz 20. Wiosna Jazzowa zagości u podnóża Tatr.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to tradycja i ukłon w stronę miłośników rozmaitych jazzowych form, stylów, występy tuzów polskiego i zagranicznego jazzu, ale i szansa dla młodych, początkujących artystów, by pokazać się przed szerszą publicznością. 

Festiwal rozpocznie się 30 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Jazzu i potrwa do 3 maja. Jej inaugurację poprzedzono dwoma prologami muzycznymi na scenie Klubokawiarni Stacji Kultura Zakopane. 

Główne dni wydarzenia to na początek scena w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, publiczność powita i rozgrzeje gość z Opola – Magdalena Krzemień. Potem oklaskiwać będziemy niezwykły duet gitarzystów – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Z jednej strony maestria, szlachetność, wirtuozeria, a z drugiej wybitne filmowe i serialowe tematy skomponowane niegdyś m.in. przez Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Stańko czy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza – "Lalka", "Pożegnanie z Marią" czy "Wojna Domowa" w ich interpretacji, to prawdziwe cuda. Finał pierwszego dnia Wiosny Jazzowej 2024 to spotkanie z legendą, wybitnym perkusistą, wokalistą, słowem wspaniałą postacią polskiego jazzu Andrzejem Dąbrowskim. Grywał z Trzaskowskim, Urbaniakiem, Komedą, ale też ze słynnym Stanem Getzem. Wyśpiewał wiele przebojów jazzowych i pop, jest niezrównany jeśli chodzi o improwizację, swing i standardy. Towarzyszyć mu będzie „naszpikowany” gwiazdami Sextet Roberta Majewskiego, z Jagodzińskim, Miśkiewiczem czy Jahrem w składzie.  
 

W tym roku zaprezentuje się pełna wigoru, charyzmy i niebywałej siły wykonawczej orkiestra Dizzy Boyz Brass Band. Najsłynniejsze przeboje polskie i światowe w jazzowej aranżacji, w połączeniu z żywiołem kolektywu sprawią, że zakopiańska ulica długo nie zapomni tego wydarzenia. Wieczorem w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpocznie się drugi dzień festiwalu i od początku będzie to także ukłon w stronę wybornych, przedwojennych orkiestr jazzowych grających wtedy m.in. w Zakopanem. Młynarski & Masecki Jazz Band to jako żywo łącznik między nowoczesnym XXI wiekiem, a tym co działo się 100 lat wcześniej. Muzyczna „podróż w czasie” ze szlagierami: How Do You Do Mr. Brown?, Czy wiesz mała miss?, Jadzia i słynnym Nikodemem. 

Stało się także już niemal tradycją ostatnich odsłon Wiosny Jazzowej, że odwiedzają festiwal wspaniałe damy polskiego jazzu. Po występach sprzed lat: Ewy Bem, Urszuli Dudziak, w tym roku powitamy Hannę Banaszak, która wystąpi na finał drugiego dnia imprezy. Niezależnie czy prezentuje swoje przeboje, standardy czy choćby doskonałe tematy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Pani Hanna zabiera publiczność w rejony niedostępne dla innych, na poziom najwyższy. Legendarny głos, swing, ale także dowcip i tzw. oko puszczone do publiczności – oto zjawiskowy finał drugiego dnia festiwalu. 

Festiwal Wiosna Jazzowa w Zakopanem to część United Europe Jazz Festival, a to sprawia, że pojawiają się na scenie osobistości z zagranicy. 2 i 3 maja zaprezentują się na w Kombinacie - Miejscu Wielu Pasji. 

2 maja wystąpi m.in. gwiazdorski polsko – amerykański skład pod przewodnictwem znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera – Mike’a Verby. Nowoczesny jazz, nierzadko wsparty elektroniką będzie kolejnym muzycznym pejzażem malowanym podczas tegorocznej edycji. 

Trzeciego dnia festiwalu pojawią się na scenie muzycy zespołu New Bone, z liderem Tomaszem Kudykiem na czele. Z jednej strony inspiracje muzyką mistrzów – Silvera, Shortera czy Davisa, z drugiej ogromne doświadczenie, własny styl i kompozycje lidera – gwarancja najwyższej jazzowej jakości. Finał całego festiwalu to spotkanie z kolejną legendą – 3 maja w Kombinacie pojawi się Peter Lipa, znakomity wokalista, kompozytor – po prostu Ojciec Słowackiego Jazzu. Bluesowego feelingu, jazzowej szlachetności na pewno nie zabraknie, a nad wszystkim unosić się będzie charakterystyczny wokal Lipy. Wiosnę Jazzową odwiedzi także kolektyw Tamasa Berty. 

Organizatorami projektu jest Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury 
Szczegółowy program oraz informacje dotyczące koncertów biletowanych na stronie 
www.festiwale.zakopane.pl /wiosna-jazzowa. Bilety dostępne są na platformie sprzedażowej www.zakopane-sklep.pl 

mat. prasowy, opr. s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama