Niezapomniana, jazzowa majówka w Zakopanem (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Cztery intensywne dni ze znakomitymi artystami, niezapomnianymi doznaniami muzycznymi oraz rewelacyjną publicznością, taka była tegoroczna jubileuszowa edycja Wiosny Jazzowej Zakopane. Organizatorami tego wielkiego muzyczne święta było jak co roku Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

20. Wiosna Jazzowa 2024 – United Europe Jazz Festival przeszła do historii. Bogaty program, ze znakomitymi gośćmi, zgromadził publiczność w kilku lokalizacjach w Zakopanem. Rozpoczęliśmy  już w marcu od prologów – muzycznych zapowiedzi wydarzenia, na które zapraszaliśmy w Stacji Kultura Zakopane, by już w maju ugościli nas partnerzy festiwalu: dwa pierwsze dni odbyły się w  Teatrze im St. I. Witkiewicza, dwa kolejne w Kombinacie. Miejscu wielu pasji. Nie zapominamy też o prawdziwie bandowo – streetowych brzmieniach niosących się na jednym z najbardziej rozpoznawalnych deptakach w Polsce – Krupówkach.

To wyjątkowe święto muzyki jazzowej to już tradycja, która od dwudziestu lat wpisuje się w muzyczno – wiosenny krajobraz Zakopanego, przyciągając miłośników gatunku z różnych części Polski . W czasie czterech dni festiwalowych, można było delektować się zarówno koncertami legendarnych gwiazd jak i odkryć muzyczne nowości prezentowane przez młode pokolenie muzyków.

Pierwszy dzień festiwalu wypełniły znakomite koncerty: Magdaleny Meg Krzemień, gorąco oklaskiwanego, niezwykłego duetu gitarzystów – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Finał pierwszego dnia Wiosny Jazzowej 2024 to  spotkanie z legendarną postacią polskiego jazzu Andrzejem Dąbrowskim. Towarzyszył mu znakomity „Sextet Roberta Majewskiego” pełen gwiazd takich jak:  Jagodziński, Miśkiewicz czy Jahr.

Drugiego dnia w przestrzeni miejskiej odbył się znakomity, pełny wigoru występ orkiestry Dizzy Boyz Brass Band. Wieczorem ponownie spotkaliśmy się w teatrze przy wybornych, przedwojennych orkiestrowych dźwiękach nawiązujących m.in. do tych granych w Zakopanem – wystąpił Jazz Band  Młynarski & Masecki  - łącznik między nowoczesnym XXI wiekiem, a tym co działo się 100 lat wcześniej w naszym mieście. Drugi festiwalowy dzień zamknęła wybitna dama polskiego jazzu, legendarna Hanna Banaszak, która zaprezentowała wraz z zespołem doskonałe tematy jazzowe, zabierając publiczność w niezwykłą podróż . 

2 maja wystąpił dla nas kwintet jazzowy New Bone z autorskimi kompozycjami  lidera zespołu  Tomasza Kudyka oraz gwiazdorski polsko – amerykański skład pod przewodnictwem znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera – Mike’a Verby wspartego sekcją instrumentalną z wielkimi nazwiskami sceny jazzowej takimi jak: amerykański basista jazzowy Reegie Washington, nominowany do nagrody Grammy perkusista Frank Parker oraz uznany polski saksofonista i kompozytor Grzech Piotrowski. 

Na zakończenie festiwalu posłuchaliśmy Dana Bartę - jednego z najbardziej utalentowanych, wszechstronnych i uznanych wokalistów w Czechach, obdarzonego rozpoznawalnym na całym świecie wokalem. Większość swoich zagranicznych koncertów wykonuje z trio jazzowym Roberta Balzara. Tak było i podczas ostatniego wieczoru tegorocznej Wiosny Jazzowej. Po artystach z Czech posłuchaliśmy wokalistę jazzowego i bluesowego oraz osobowość słowackiej sceny jazzowej Petera Lipe, uwielbiającego grę na żywo, wokalnie opierającego się na dziedzictwie wielkich mistrzów jazzu i bluesa właśnie. 

„Wiosna Jazzowa Zakopane”, z bardzo różnorodnym repertuarem, z pewnością zadowoliła nawet najwybredniejszych odbiorców, a cztery festiwalowe dni plus prolog pozwoliło imprezie nabrać wyjątkowej intensywności.  

Fani zapewne z niecierpliwością wyczekiwać będą kolejnych edycji „Wiosny Jazzowej”, ale pamiętajmy, że wcześniej nie zabraknie innych kulturalnych atrakcji w stolicy Tatr. Przed nami bowiem kulturalna wiosna i bardzo atrakcyjne lato w Zakopanem, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy turystów i mieszkańców.

Organizatorzy festiwalu: Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie dziękują wszystkim Partnerom za wsparcie wydarzenia: Teatrowi im. St. I. Witkiewicza, Hotelowi Belvedere Resort & SPA, Kombinatowi - miejsce wielu pasji, Restauracji i Browarowi Gwarno.


Fot. Olek Joachimiak

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama