Profilaktyczna kolonoskopia w sześciu nowych placówkach
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Małopolski NFZ podpisał umowy z lecznicami z Krakowa, Tarnowa i Wadowic, które od początku miesiąca realizują program badań przesiewowych raka jelita grubego. Łącznie profilaktyczną kolonoskopię można wykonać w 30. różnych placówkach
W ubiegłym roku skorzystało z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało 7,3 tys. Małopolan. U blisko połowy z nich wykryto różnego rodzaju zmiany.- Dane gromadzone w Krajowym Rejestrze Nowotworów pokazują, że w 2021 r. rak jelita grubego był trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolan i drugim wśród Małopolanek. Długi czas rozwoju tej choroby ze zmian łagodnych daje nam realną szansę na zapobieganie jej. Warto więc pokonać strach i wykonać profilaktyczną kolonoskopię – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zależy nam, by korzystanie z programu badań przesiewowych raka jelita grubego było jak najłatwiejsze. Od maja finansujemy pracę kolejnych placówek odpowiedzialnych za jego realizację. Można się do nich zgłosić bez skierowania – wskazuje.
W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł umowy z sześcioma nowymi placówkami w regionie, gdzie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię:
- ALLMEDICA SP. Z O.O., Kraków, al. Adolfa Dygasińskiego 2d,
- PZU ZDROWIE S.A., Kraków, ul. Kotlarska 11,
- COMARCH HEALTHCARE S.A., Kraków, ul. prof. Michała Życzkowskiego 29,
- SKOPIA ESTETIC CLINIC SP. Z O.O., Kraków, ul. Josepha Conrada 79,
- CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW SP. Z O.O., Tarnów, ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5,
- ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W WADOWICACH, Wadowice, ul. Karmelicka 5.
Z badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii oraz młodsze – w wieku 40-49 lat, jeśli ich bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
Kolonoskopia pozwala obejrzeć jelito grube od środka. Jest ona wykonywana za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz. Podczas diagnostyki medyk ma możliwość pobrania wycinków niepokojących zmian, które trafiają następnie do oceny histopatologicznej, czy usunięcia ewentualnych polipów.
Dane NFZ pokazują, że w ubiegłym roku diagnostykę w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w Małopolsce wykonało ponad 7,3 tys. osób. Aż u blisko połowy z nich wykryto niepokojące zmiany – polipy czy gruczolaki! W 48 przypadkach medycy potwierdzili nowotwór złośliwy.
Poza programem badań przesiewowych raka jelita grubego kolonoskopia finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga skierowania. Może je wystawić m.in. lekarz rodzinny. Z analizy małopolskiego NFZ wynika, że w ubiegłym roku tego typu badanie wykonano u ponad 40 tys. Małopolan. To o 5 tys. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej pacjentów kolonoskopię wykonało w Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Zabiegowym MEDICINA (ponad 5,3 tys.), Szpitalu św. Rafała (3,6 tys.) oraz Bonifraterskim Centrum Medycznym (2 tys.).
źródło: mat. prasowe NFZ
Więcej na temat
komentarze
reklama