107 rocznica urodzin Stanisława Sikory z Zawady, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Poznajcie Stanisława Sikorę. Urodził się 19 maja 1917 roku w Zawadzie – był muzykiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku. W transporcie tym znalazło się wielu mieszkańców powiatu myślenickiego.
„5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (…)Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu.
W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się " ceremonia powitania " i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz do komand roboczych."
KSIĘGA PAMIĘCI
Od tamtego czasu Stanisław Sikora stał się numerem 11656. Nowo przywiezieni więźniowie, którzy znaleźli się w tym samym transporcie tuż obok Stanisława pochodzili z Borzęty, Brzączowic, Dobczyc, Krzyszkowic, Myślenic, Poręby, Trzemeśni i Węglówki.
Stanisław Sikora zginął 22 marca 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Cześć Jego pamięci!
Sebastian Śmietana
Więcej na temat
komentarze
reklama