Dni Krakowa 2024
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Biało-niebieskie flagi z okazji święta Krakowa i święta Flagi Krakowa, festiwale: muzyczne, filmowe, poezji, nauki, sztuki, fotografii i kultury żydowskiej, a także Wianki, kulminacja jubileuszu Sinfonietty Cracovii – najbliższe tygodnie w Krakowie to czas wielu atrakcji, składających się na tegoroczną odsłonę Dni Krakowa.
Tradycja organizowania Dni Krakowa, czyli zebrania pod wspólnym szyldem imprez organizowanych w mieście na początku lata, sięga czasów przedwojennych. W 1936 r. Jerzy Dobrzycki, ówczesny szef miejskiej propagandy, zainicjował pierwsze Dni Krakowa – wydarzenie promujące miasto, które wówczas było nowatorskie na skalę europejską. Po latach Kraków wrócił do organizacji Dni Krakowa w formule nawiązującej do pierwotnych idei, z czego chętnie korzystają mieszkanki, mieszkańcy i odwiedzający miasto.− Miasto od lat zaprasza krakowianki, krakowian i gości do wspólnego świętowania w ramach Dni Krakowa. Na to przedsięwzięcie składa się tak wiele wydarzeń, takich jak festiwale, miejskie tradycje, koncerty, przedsięwzięcia artystyczne, zaproszenie do Magistratu, a także historyczne Święto Miasto Krakowa i Święto Flagi Miasta Krakowa, że z powodzeniem możemy nazywać je krakowskim karnawałem. Cieszę się, że po raz pierwszy będę brał udział w Dniach Krakowa jako prezydent miasta i zachęcam wszystkich do dołączenia do wspólnego świętowania – zaprasza Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Dni Krakowa to festiwal lubianych przez krakowian i gości imprez. Niektóre z nich mają wieloletnią, czasem nawet przedwojenną tradycję. To czas zabawy, a także celebrowania ważnych dla miasta tradycji.
Muzycznie, filmowo, naukowo, artystycznie
Tegoroczny cykl wydarzeń wpisujących się w Dni Krakowa rozpoczął się jeszcze w maju – wraz ze startem 25. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. W maju także był popularnonaukowy Copernicus Festival, w tym roku zorganizowany pod hasłem „Maszyna”.
26 maja odbyły się dwa ciekawe wydarzenia − Dzień Otwarty Magistratu, czyli możliwość zwiedzenia siedziby władz miasta przy placu Wszystkich Świętych i urzędu zlokalizowanego w historycznym budynku przy Rynku Podgórskim oraz Święto Rodziny Krakowskiej. Tegoroczna edycja święta krakowskich rodzin, zorganizowana na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków, koncentrowała się na edukacji ekologicznej, przyrodzie i tematach związanych ze zdrową żywnością.
Koniec maja to czas lubianych festiwali. Festiwal Muzyki Filmowej. W tym roku wypełnił miasto dźwiękami z takich filmów i seriali, jak m.in. „Chłopi”, „Znachor”, „Napoleon”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Spider-Man”, „Gwiezdne wojny”, „1670”. Najmłodsi mogli obejrzeć „Króla lwa” z muzyką na żywo. Odbyło się też wydarzenie upamiętniające 30-lecie premiery „Listy Schindlera”. Filmowe emocje zapewnił też 64. Krakowski Festiwal Filmowy (26 maja–2 czerwca). Także w maju odbyło się Międzynarodowe Triennale Grafiki.
Lajkonik i smoki
Czerwiec to czas Święta Miasta Krakowa oraz Święta Flagi Miasta Krakowa – obydwa były obchodzone 5 czerwca. Wybór daty nie był przypadkowy – tego dnia przypada rocznica nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. Z kolei towarzyszące rocznicy lokacji Święto Flagi przypominało o znaczeniu biało-niebieskiego symbolu miasta.
Tradycyjny krakowski pochód Lajkonika wyruszył 6 czerwca. W tym roku przeszedł zmienioną trasą ze względu na remont ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej. Rozpoczął się przy ul. Senatorskiej, a zakończył tradycyjnie na Rynku Głównym, gdzie na scenie pod wieżą Ratuszową odbył się finał imprezy, czyli taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta.
Czerwiec w Krakowie to czas, kiedy miasto opanowują… smoki. A to za sprawą Wielkiej Parady Smoków oraz smoczego widowiska plenerowego na Wiśle. W tym roku wydarzenia organizowane były pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści" w terminie 8–9 czerwca. Drugi czerwcowy weekend obfitował w szereg atrakcyjnych propozycji – poza smoczymi wydarzeniami odbyły się wtedy także: Wodecki Twist Festival, Małopolski Festiwal Komiksu, a także koncert organizowany z okazji finału jubileuszu miejskiej orkiestry Sinfonietty Cracovii.
W połowie czerwca obędzie się kolejna odsłona cyklu Krakowskie Noce – Noc Teatrów (15 czerwca). To wydarzenie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają spotkania z aktorkami, aktorami i ludźmi teatru oraz zwiedzanie niedostępnych na co dzień teatralnych zakamarków.
Wianki, obwarzanki, fotografia i kultura żydowska
20 czerwca działające w Krakowie Żywe Muzeum Obwarzanka zaprasza na kolejną edycję inicjatywy nazwanej Obwarzanek Day – organizowanej na wzór amerykańskiego Pretzel Day, który w Stanach Zjednoczonych jest świętem narodowym.
22–23 czerwca to czas Wianków, które w tym roku odbywają się w dwudniowej formule, przy bulwarze Czerwieńskim. 23 czerwca rozpocznie się 33. Edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Poprzednie edycje poświęcone były żywiołom, a od tego roku organizatorzy rozpoczynają nowy cykl tematyczny przybliżający różne oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu.
Z kolei 27 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii, tym razem realizowana w formule biennale. Warto zaplanować udział w festiwalowych wydarzeniach – taka szansa zdarza się raz na dwa lata.
Jazz i poezja
Końcówka czerwca będzie w Krakowie jazzowa i poetycka. 29 czerwca rozpocznie się 29. Summer Jazz Festival Kraków, który potrwa do 1 września. Tegoroczną edycję otworzy solowy recital Brada Mehldaua. 12 lipca na scenie w Muzeum Manggha wystąpi trio Christiana Sandsa. Na festiwalu zadebiutuje też trio Stacey Kent, Lizz Wright ze świeżo wydanym albumem „Shadow” oraz wokalista José James z zespołem.
I na koniec wspomniane akcenty poetyckie, czyli Festiwal Miłosza. To organizowane w Krakowie międzynarodowe święto poezji. W tym roku festiwal potrwa aż osiem dni − od 30 czerwca do 7 lipca. Poetyckie święto rozpocznie się w rocznicę urodzin poety, a sam festiwal zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza. Z tej okazji wznowione zostaną wybrane książki noblisty, w tym – po raz pierwszy od 1945 roku, tom „Ocalenie”, którego tytuł jest jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzania. Swoją obecność w Krakowie potwierdziły poetki z europejskiej sieci poetyckiej Versopolis: Yolanda Aurora Bohm Ramirez oraz Yolanda Castaño.
źródło: www.krakow.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama