Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Na przełomie lipca i sierpnia w Zakopanem odbędzie się 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera. W tym roku odbędą się cztery koncerty, podczas których zaproszeni do tegorocznej edycji znakomici artyści pozwolą nam zasmakować odmiennych stylów muzycznych.
Inauguracja Festiwalu odbędzie się 27 lipca w Willi Czerwony Dwór. Festiwal rozpocznie się recitalem pieśni patrona, Wacława Geigera w wykonaniu Dawida Biwo (bas) przy akompaniamencie Wioletty Fludy-Tkaczyk (fortepian). W trakcie koncertu, po raz pierwszy w interpretacji wokalnej, usłyszymy słowa Jana Waisa. Sam autor uświetni wydarzenie swoją obecnością oraz opowie o własnych wspomnieniach związanych z patronem festiwalu. Kolejne koncerty z udziałem organów odbędą się w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach. 28 lipca zapraszamy na koncert organowy Mateusza Rzewuskiego, któremu będzie towarzyszyć śpiew Andżeliki Rzewuskiej. Artyści wykonają najpiękniejsze utwory na sopran i organy W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. S. Bacha, czy F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. 9 sierpnia wybitny organista Krzysztof Pawlisz wraz z żeńskim zespołem kameralnym Donne Armoniche zabierze nas w świat romantycznej muzyki francuskiej. Zabrzmią kompozycje organowe oraz muzyka wokalna z kręgu, który od zawsze fascynował i zachwycał swoim szczególnym idiomem zawierającym się w melodii, harmonii, barwie, w pewnej dozie swoistego liryzmu. Będą to utwory m.in. Camille Saint-Saënsa, Gabriela Fauré, Jehana Alaina, Césara Francka, Guy Ropartza. Finał, który będzie miał miejsce 10 sierpnia uświetni koncert Marty Misztal Bloch, artystki pochodzącej z Podhala, mieszkającej na co dzień w Hiszpanii, która zaprezentuje ciekawą, oryginalną w swym brzmieniu, organową muzykę hiszpańską.Festiwal, w tym roku, jak i w każdym poprzednim, zaprezentuje muzykę organową i kameralną w jej najpiękniejszych obliczach, w świetnych wykonaniach uznanych artystów, a także przybliży postać i dzieło swego patrona Wacława Geigera, który mieszkał pod Tatrami i z Zakopanego czerpał swoje natchnienie. Mamy nadzieję, że tegoroczne koncerty pozostaną w pamięci jako wspaniałe wspomnienia muzyczne ze stolicy polskich Tatr.
Organizatorami Festiwalu są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, a nad stroną artystyczną czuwa Rafał Monita.
źródło: mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama