Przed planowaną podróżą sprawdź ważność i stan dokumentów
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Wakacje w pełni. Jedni podróżni wybierają się na wymarzone urlopy, inni wracają z zagranicy by odwiedzić rodzinę. Dużo zależy od nas samych - aby podróż była udana, upłynęła bezstresowo i nie zakończyła się jeszcze przed wylotem z kraju - pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu ważności swoich dokumentów podróży.
W sobotę funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach nie zezwolili na wyjazd do Londynu małoletniemu obywatelowi Polski. Dziecko posiadało paszport wydany przez władze Wielkiej Brytanii. 13-letni chłopiec podróżował pod opieką matki, która oświadczyła, iż dziecko posiada obywatelstwo polskie, jednak nigdy nie wyrobiła mu polskiego dokumentu. W związku z tym chłopiec nie poleciał do Londynu, a jego opiekunka również zrezygnowała z lotu.W niedzielę rano nie zezwolono na wylot do Wielkiej Brytanii 56-letniemu obywatelowi RP. Mężczyzna podczas kontroli przedstawił brytyjski paszport, w którym stwierdzono brak stempli kontroli granicznej. W trakcie czynności ustalono, że osoba posiada również polski dowód osobisty oraz paszport, oba dokumenty ważne. W związku z tym, że kontrolowany nie posiadał przy sobie polskich dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, nie zezwolono mu na wyjazd z Polski. Osobę poinformowano, iż zgodnie z Ustawą o Obywatelstwie Polskim, Polak w Polsce powinien posługiwać się tylko i wyłącznie polskim dokumentem.
Następnie do greckiego Pafos chciał lecieć 59-letni Polak. Mężczyzna przedstawił do kontroli dowód osobisty, który figurował w baziach danych jako unieważniony administracyjnie przez organ wydający, w związku ze zmianą danych. Polak został pouczony o konieczności złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu. Osobie nie zezwolono na przekroczenie granicy RP.
W każdym z trzech opisanych powyżej przypadków wytłumaczono osobom, dlaczego nie wyleciały z Polski. Podróżni zrozumieli przyczynę niedopuszczenia ich do lotu i z pewnością następnym razem będą pamiętać o zabraniu właściwego dokumentu.
Natomiast z Londynu-Luton przyleciał w niedzielne popołudnie 16-letni Polak. Jego paszport utracił ważność 13 maja br. Młody mężczyzna podróżował z ojcem, którego pouczono o konieczności wyrobienia nowego dokumentu. Po zakończeniu czynności nastolatkowi zezwolono na przekroczenie granicy RP.
Przypominamy!!!
Każdy, bez względu na wiek, musi posiadać dokument uprawniający do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowaną podróżą należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty oraz – co najważniejsze - sprawdzić ich ważność i stan oraz wymogi kraju docelowego.
Szczegółowe informacje dot. zasad uzyskiwania polskich dokumentów uprawniających do przekraczania granicy: w tym paszportów, dowodów osobistych, paszportów tymczasowych, wymogów formalnych/procedur administracyjnych niezbędnych w tym zakresie etc. są dostępne tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela/#dokumenty-i-dane-osobowe
Przed wybraniem się w podróż zagraniczną, warto się więc upewnić czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu. Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.
Status osoby posiadającej równolegle obywatelstwo polskie i innego państwa na gruncie polskiego prawa jednoznacznie regulują przepisy ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2023 r. poz. 1989). Przepisy te ustanawiają zasadę wyłączności i nadrzędności obywatelstwa polskiego w RP, i tym samym obligują obywateli polskich (tj. wszystkie osoby, które mają nadany w kraju nr PESEL z poświadczeniem posiadania obywatelstwa polskiego) do posługiwania się w Polsce, w tym także podczas przekraczania granicy i to zarówno na wjazd, jak również wyjazd z RP - wyłącznie polskimi dokumentami, które potwierdzają tożsamość i polskie obywatelstwo jego posiadacza i uprawniają go do przekraczania granicy.
źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej
Więcej na temat
komentarze
reklama